11 Декември, 2023
0.0329

ТЕЖОК УДАР ЗА СУНАК - Планот за мигрантите од Рунада е спротивен на законот: Врховниот суд донесе едногласна одлука

Објавено во: Свет 15 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Врховниот суд денеска пресуди против шемата на Риши Сунак за испраќање на мигрантите во Руанда, што е голем удар за премиерот откако Суела Браверман предупреди дека нема кредибилен план Б да ги „запре чамците“.

Судиите на највисокиот суд во Обединетото Кралство едногласно ја потврдија претходната одлука на Високиот суд за легислативата воведена пред 18 месеци за испраќање на барателите на азил кои нелегално пристигнуваат во Обединетото Кралство во Кигали за да бидат разгледани нивните барања таму.

Поразот дополнително ќе го фрустрира она што Даунинг стрит признава дека е „клучен“ дел од неговите планови да ги запре премините и да ја разгори кавгата со Брејверман, која беше отпуштена од функцијата министер за внатрешни работи во понеделникот. Исто така, ќе ги оживее барањата на правото на ториевците да ја напуштат Европската конвенција за човекови права.

Сумирајќи ја пресудата, претседателот на Врховниот суд, Лорд Рид, рече дека постои ризик Руанда да ги врати вистинските баратели на азил во матичната земја од која побегнале.

Реагирајќи на пресудата, Соња Скетс, извршен директор на добротворната организација Слобода од тортура, рече: „Ова е победа на разумот и сочувството. Воодушевени сме што Врховниот суд го потврди она што грижливите луѓе веќе го знаеја: договорот на владата на ОК со Руанда не само што е длабоко неморално, туку е и спротивно на законите на оваа земја.'

„Денешната пресуда треба да стави крај на оваа срамна серија во историјата на ОК“, рече Стив Смит, извршен директор на добротворната организација за бегалци Care4Calais.

Минатата година Руанда потпиша договор со Велика Британија вреден неколку милиони фунти, според кој на своја територија ќе прима мигранти и баратели на азил од различни националности кои пристигнале во Велика Британија.

Фото: ЕПА

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

РУСИЈА МОЖЕ ДА ЈА НАПАДНЕ ГЕРМАНИЈА И ДА ЗАПОЧНЕ „ОДБРАНБЕНА“ ВОЈНА: Генералот Бројер со нови сценарија за војни

РУСИЈА МОЖЕ ДА ЈА НАПАДНЕ ГЕРМАНИЈА И ДА ЗАПОЧНЕ „ОДБРАНБЕНА“ ВОЈНА: Генералот Бројер со нови сценарија за војни

СЕ ПОКАЖА ДЕКА ОВА НЕМА ВРСКА СО ФИНАНСИИТЕ: Koи држави се најсреќни во Европа?

СЕ ПОКАЖА ДЕКА ОВА НЕМА ВРСКА СО ФИНАНСИИТЕ: Koи држави се најсреќни во Европа?

КУЛЕБА ПРЕДУПРЕДУВА: Последиците ќе бидат поразителни

КУЛЕБА ПРЕДУПРЕДУВА: Последиците ќе бидат поразителни

УШТЕ ЕДЕН ГЕРМАНСКИ ГИГАНТ СТАВИ КАТАНЦИ НА ВРАТИТЕ: Масовно отпуштаат работници

УШТЕ ЕДЕН ГЕРМАНСКИ ГИГАНТ СТАВИ КАТАНЦИ НА ВРАТИТЕ: Масовно отпуштаат работници

ИЗРАЕЛСКИ ВОЈНИК РАСТУРА И КРШИ ВО ПРОДАВНИЦА ВО ГАЗА! Поведена е истрага! (ВИДЕО)

ИЗРАЕЛСКИ ВОЈНИК РАСТУРА И КРШИ ВО ПРОДАВНИЦА ВО ГАЗА! Поведена е истрага! (ВИДЕО)

„МОСКВА Е ПОЛНА СО ПАРИ“ - дали помина најлошото за руската економија

„МОСКВА Е ПОЛНА СО ПАРИ“ - дали помина најлошото за руската економија

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

ОВА Е УСЛОВ ЗА МИР? Зеленски го потпиша указот, а Лавров објасни се

ОВА Е УСЛОВ ЗА МИР? Зеленски го потпиша указот, а Лавров објасни се

ДРАМА НА АЕРОДРОМОТ ВО СТОКХОЛМ: Сензори регистрирале мистериозна топлина во авионот, а потоа бил вклучен алармот

ДРАМА НА АЕРОДРОМОТ ВО СТОКХОЛМ: Сензори регистрирале мистериозна топлина во авионот, а потоа бил вклучен алармот