01 Октомври, 2022
0.0292

Викенд собраниска расправа за ребаланс на Буџетот

Објавено во: Македонија 05 Август, 2017

Добивај вести на Viber

Пратениците од Собранието на Република Македонија ќе имаат работен викенд во кој мора да се заврши расправата по предложениот ребаланс на Буџетот која стартува денеска во 11 часот со продолжение на 11. седница на чиј дневен ред е ребалансот на буџетот.

Изминативе три дена пратениците од владејачкото мнозинство тврдеа дека со ребалансот се кратат непродуктивните трошења, а се консолидираат проекциите од владината програма за живот во Македонија.

Опозицијата, пак, обвинуваше дека се намалени парите за образованието, здравството, полицијата и армијата, а се кратат и капиталните инвестиции.

Владата со ребалансот сака да скрати 122 милиони денари од предвидените пари за патни трошоци, како и 257 милиони денари за репрезентации, реклами и економски промоции.

Од друга страна, обезбедени се средства за зголемување на минималната плата на 12 илјади денари, средства за стечајците, како и за поддршка на туризмот, малите и средни претпријатија итн.

Можеби ќе ве интересира

ПРИЛЕПЧАНЕЦ НАПАДНАЛ СОГРАЃАНКА ПРЕД НЕЈЗИНОТ СИН, тој дури ја мавал со пиштол

ПРИЛЕПЧАНЕЦ НАПАДНАЛ СОГРАЃАНКА ПРЕД НЕЈЗИНОТ СИН, тој дури ја мавал со пиштол

СЕДУМНАЕСЕТ ГОДИШЕН ТИНЕЈЏЕР ТЕШКО ПОВРЕДЕН ВО СООБРАЌАЈКА, две момчиња од Желино излетале од патот

СЕДУМНАЕСЕТ ГОДИШЕН ТИНЕЈЏЕР ТЕШКО ПОВРЕДЕН ВО СООБРАЌАЈКА, две момчиња од Желино излетале од патот

ПЕНДАРОВСКИ СО ГОЛЕМА ПОСВЕТЕНОСТ ЈА СЛУША ФОН ДЕР ЛАЈЕН, средба во Софија со фокус на скринингот и енергетската криза

ПЕНДАРОВСКИ СО ГОЛЕМА ПОСВЕТЕНОСТ ЈА СЛУША ФОН ДЕР ЛАЈЕН, средба во Софија со фокус на скринингот и енергетската криза

ОДСАБАЈЛЕ СОНЧЕВО, ПОРОЈНИ ДОЖДОВИ ВО ПОПЛАДНЕВНИТЕ ЧАСОВИ, можна е појава на невреме во одредени региони

ОДСАБАЈЛЕ СОНЧЕВО, ПОРОЈНИ ДОЖДОВИ ВО ПОПЛАДНЕВНИТЕ ЧАСОВИ, можна е појава на невреме во одредени региони

РАСКОЛ ВО ДУИ, МУСА ЏАФЕРИ СО УЛТИМАТУМ: Или оставка на Груби или војната во ДУИ ќе ескалира

РАСКОЛ ВО ДУИ, МУСА ЏАФЕРИ СО УЛТИМАТУМ: Или оставка на Груби или војната во ДУИ ќе ескалира

Попис 2021: Во брачна задница живее 65,3 отсто од резидентното население, 23,8 проценти не стапиле во брак

Попис 2021: Во брачна задница живее 65,3 отсто од резидентното население, 23,8 проценти не стапиле во брак

Во Албанија повеќе пријавени од Македонија за гласање на изборите во Бугарија

Во Албанија повеќе пријавени од Македонија за гласање на изборите во Бугарија

Поскапе пајак-службата во Центар

Поскапе пајак-службата во Центар

АРСОВСКА ДОБИ ЗАМЕНИК, ова е новиот заменик градоначалник

АРСОВСКА ДОБИ ЗАМЕНИК, ова е новиот заменик градоначалник