26 Ноември, 2022
0.0292

20 брилијантни начини да заштедите време

Објавено во: Мои пари 29 Септември, 2016

Добивај вести на Viber

Секој од нас има моменти во кои не успева да најде време и енергија да ги заврши сите планирани задачи за денот. Меѓутоа, постојат техники кои може да ја зајакнат продуктивноста и концентрација. 

Еве 20-тина од најефикасните: 

Одлучете што е важно за вас во следните 5 години. 80% од она што го правите сега, нема да се претвори во нешто, ако немате цел. 

Спиење, храна и вежби може да ви помогнат да се фокусирате на резултатите, бидејќи тие го зголемуваат фокусот, мотивацијата и енергијата.

Правилото на двете минути: ако може да направите нешто (како на пример, да одговорите на мејл), направете го сега. 

Правилото на петте минути: најдобро решение против одложувањето е да си ветите дека ќе завршите голема задача само за 5 минути. Се фокусирате и ја завршувате. 

Правило за продуктивност: ако сакате да сте добри во нешто, правете го секој ден, вклучувајќи и на Божиќ, Велигден, на празници. Без исклучок. 

Малите навики поврзани со петминутното правило, ви помагаат да креирате навики, со кои ќе дејствувате брзо. 

Вашата меморија има лимит. Не може да запаметите сѐ дури и да сте гениј. Пишувајте во тефтер, направете листа.

Користете што помалку алатки и апликации.Користетете Google Calendar и Gmail. 

Рутински обврски. За да бидете дисциплинирани, започнувајте го денот со планирање од утрото и распоредете ги обврските. Така имате приоритети, ги избегнувате непотребните активности и го правите тоа што има значење. 

Временски интервали. Во текот на 30 минути правете само едно нешто - без мејл, телефони, разговори, социјални мрежи. 

Носете слушалки. Не е правило дека треба да слушате музика, но така луѓето нема да ви здодеваат.

Не го започнувајте денот со читање на мејл, но не го читате и на крајот на денот. Направете го тоа три пати на ден - во 11, 14 и 17 часот. Одговарајте веднаш на поштата, сортирајте ги најважните мејлови. 

Телефонски разговори. Не бидете секогаш на располагање. Оставете го телефонот на вибрации и враќајте само на најважните повици. 

Сортирајте ги малите задачи - пошта, телефон, Facebook и др.  

Најважните работи. Започнувајте со нив наутро и размислувајте трезвено. 

Носете ги најважните одлуки наутро и организирајте се потоа. 

Во што сте силни. Прашајте се во што сте најдобри и што може да направите токму сега. Потоа применете го правилото за петте минути. 

Одмарајте. Одморот прави чуда. Не правете нешто што не сакате, само за да ве пофалат. Држете се до приоритетите.

Правете се некомпететни. Ова е дипломатски начин да го примените горното правило.


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Најдобрите Black Friday понуди се во брендовите на Fashion Group!

Најдобрите Black Friday понуди се во брендовите на Fashion Group!

Компаниите растат ако има родова еднаквост на работното место

Компаниите растат ако има родова еднаквост на работното место

Купуваjте на рати за Black Friday, плаќајте од 2023 со Diners Club!

Купуваjте на рати за Black Friday, плаќајте од 2023 со Diners Club!

Повисоки каматни стапки за штедење во Комерцијална банка

Повисоки каматни стапки за штедење во Комерцијална банка

„Пијанистика 1“ од м-р Дирона Соколовска е нова публикација со основи на музичката писменост за пијано

„Пијанистика 1“ од м-р Дирона Соколовска е нова публикација со основи на музичката писменост за пијано

Телеком засади 25.000 нови дрвца и собра 12 000 стари мобилни уреди

Телеком засади 25.000 нови дрвца и собра 12 000 стари мобилни уреди

#РамкаЗаПомош: Пронајдовме победнички одржливи идеи во Словенија, Србија и Црна Гора

#РамкаЗаПомош: Пронајдовме победнички одржливи идеи во Словенија, Србија и Црна Гора

Нова рекордна недела за БРАКО – 17 испорачани возила во европски земји

Нова рекордна недела за БРАКО – 17 испорачани возила во европски земји

Започнува продажбата на HUAWEI WATCH GT 3 SE на македонскиот пазар - најлесниот модел во серијата GT 3, со траење на батеријата до 2 недели

Започнува продажбата на HUAWEI WATCH GT 3 SE на македонскиот пазар - најлесниот модел во серијата GT 3, со траење на батеријата до 2 недели