02 Декември, 2022
0.0259

БАЛТИЧКОТО МОРЕ Е ВО ГОЛЕМА ОПАСНОСТ: Моќта на подводните експлозии на гасоводите била неверојатно разорна

Објавено во: Свет 30 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Силата на експлозиите на краците на гасоводот „Северен тек“ е еднаква на експлозија од неколку стотици килограми на ТНТ, се вели во заедничкото писмо објавено од постојаните мисии на Шведска и Данска во ОН.

Писмото го објави министерката за надворешни работи на Шведска, Ен Линде, во пресрет на итниот состанок на Советот за безбедност на ОН во врска со саботажата на гасоводите „Северен тек 1“ и „Северен тек 2“, што е закажан за денеска во 21 часот по средноевропско време.

– Вчера Шведска и Данска испратија заедничко писмо до членките на Советот за безбедност на ОН во кое ги презентираа фактите за експлозиите на „Северните текови“ пред денешната седница – напиша Линде на Твитер. Таа нагласи дека е важно „дискусијата да се базира на факти“.

- Експлозиите се регистрирани од сеизмолошките институти и се случија во меѓународни води. Магнитудата (земјотресот) поради експлозиите била 2,3 и 2,1 степени според Рихтеровата скала, што најверојатно одговара на експлозивно оптоварување од неколку стотици килограми - се наведува во писмото.

Како што е наведено, две истекувања на гас се случиле во ексклузивната економска зона на Данска, а уште две – во ексклузивната економска зона на Шведска. Земјите се загрижени дека истекувањето на гас може да има негативно влијание врз Балтичкото Море и климата поради „значајната количина“ на емисиите на стакленички гасови што веќе се регистрирани.

- Сите достапни информации укажуваат дека овие експлозии се резултат на намерни дејствија. Ваквите постапки се недозволиви, ја загрозуваат меѓународната безбедност и ни даваат причина за длабока загриженост – се наведува во соопштението на Шведска и Данска. Се додава дека земјите го истражуваат инцидентот и преземаат „неопходни мерки“.

Рускиот претседател Владимир Путин ја коментираше саботажата на гасоводите „Северен тек 1“ и „Северен поток 2“ велејќи дека санкциите веќе не се доволни за Англосаксонците, туку тие сега преминале на уништување на европската енергетска инфраструктура.


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Дали САД и Франција ќе бидат „браќа по оружје“?

Дали САД и Франција ќе бидат „браќа по оружје“?

Зеленски го кани Илон Маск да ја посети Украина да види што направи Русија

Зеленски го кани Илон Маск да ја посети Украина да види што направи Русија

Се прави притисок Русија да ја плати штетата во Украина

Се прави притисок Русија да ја плати штетата во Украина

(ВИДЕО) Пет лава ја изгризаа оградата и побегнаа од Зоолошка градина

(ВИДЕО) Пет лава ја изгризаа оградата и побегнаа од Зоолошка градина

Русите си одат од градовите околу Херсон, тврди Украина

Русите си одат од градовите околу Херсон, тврди Украина

Дали знаете кои се најскапите градови за живот во светот?

Дали знаете кои се најскапите градови за живот во светот?

ПИСМО БОМБА СТИГНАЛО И ВО КАБИНЕТОТ НА САНЧЕЗ - шпанското Министерство за внатрешни работи го потврди инцидентот

ПИСМО БОМБА СТИГНАЛО И ВО КАБИНЕТОТ НА САНЧЕЗ - шпанското Министерство за внатрешни работи го потврди инцидентот

Ова ретко кој го преживува: Удирил во бетонски ѕид на наплатна рампа, автомобилот летал во воздух како да е играчка (ВИДЕО)

Ова ретко кој го преживува: Удирил во бетонски ѕид на наплатна рампа, автомобилот летал во воздух како да е играчка (ВИДЕО)

Основачот на FTX, Сем Бенкмен-Фрид: Видeте, знам дека зафркнав

Основачот на FTX, Сем Бенкмен-Фрид: Видeте, знам дека зафркнав