16 Јули, 2024
0.0237

БРАК СО АМЕРИКАНЦИ: Шанса за илегалните имигранти да добијат американско државјанство

Објавено во: Свет 18 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Брак со Американци ќе биде спас за илегалните имигранти кои сакаат американско државјанство. 
Американскиот претседател Џо Бајден денеска понуди шанса за  државјанство на стотици илјади илегални имигранти кои се во брак со американски државјани. 

Програмата ќе биде наменета за скоро 500.000 сопружници на американски државјани кои живеат во САД најмалку 10 години на ден 17 јуни, објави денеска Министерството за татковинска безбедност.

Право на државјанство ќе имаат и речиси 50.000 деца под 21 година кои имаат родител кој има американско државјанство.  Се смета дека оваа шанса ќе ја искористат најмногу Мексиканците. 

Toa е сосема спротивно од плановите на неговиот републикански противкандидат Доналд Трамп, кој ветува депортации.
Доналд Трамп месецов изјави дека ако победи на изборите во САД во ноември може да воведе царини за државите, вклучително и Кина, кои не го ограничуваат приливот на имигранти. Трамп ова го кажа на предизборен митинг во пограничната држава Аризона одговарајќи на прашање од публиката, но не ја прецизира големината на тарифите што ќе ги воведе во такво сценарио.

Можеби ќе ве интересира

Ракот на дојка однесе уште една жртва, моја врсничка: Лила порачува – „Редовните прегледи се најважни и не оставајте ништо за утре“

Ракот на дојка однесе уште една жртва, моја врсничка: Лила порачува – „Редовните прегледи се најважни и не оставајте ништо за утре“

ИСПЛИВА БИЗАРНАТА ЈАХТА НА КИМ ЏОНГ УН - Има огромен базен и два големи тобогани

ИСПЛИВА БИЗАРНАТА ЈАХТА НА КИМ ЏОНГ УН - Има огромен базен и два големи тобогани

Температурата на морето во Будва е 28,1 степен, највисока во последните 10 години

Температурата на морето во Будва е 28,1 степен, највисока во последните 10 години

КРАЛОТ ЧАРЛС И КРАЛИЦАТА КАМИЛА ИТНО ЕВАКУИРАНИ - откриена опасност, но се работело за лажна тревога

КРАЛОТ ЧАРЛС И КРАЛИЦАТА КАМИЛА ИТНО ЕВАКУИРАНИ - откриена опасност, но се работело за лажна тревога

ТРАМП ОТКРИ ШТО МУ ГО СПАСИ ЖИВОТОТ - погледнете која е причината што тој е се уште меѓу нас, направил нешто што не го прави вообичаено

ТРАМП ОТКРИ ШТО МУ ГО СПАСИ ЖИВОТОТ - погледнете која е причината што тој е се уште меѓу нас, направил нешто што не го прави вообичаено

СО ТЕЛОТО ГИ ЗАШТИТИЛ ЌЕРЌАТА И СОПРУГАТА ОД КУРШУМИТЕ: Ова е човекот кој на митингот на Трамп почина како херој

СО ТЕЛОТО ГИ ЗАШТИТИЛ ЌЕРЌАТА И СОПРУГАТА ОД КУРШУМИТЕ: Ова е човекот кој на митингот на Трамп почина како херој

ИМ СЕ ИСЛАТЕШЕ ЛИ „ЕКСПЕРИМЕНТОТ“: еве колку наплати Венеција од воведувањето на таксата за туристи

ИМ СЕ ИСЛАТЕШЕ ЛИ „ЕКСПЕРИМЕНТОТ“: еве колку наплати Венеција од воведувањето на таксата за туристи

ДАЛИ БЕЗБЕДНОСТА И НА ПУТИН Е ВО РИЗИК? Стигна реакцијата на Москва по обидот за атентат на Трамп: „Се прави сè што треба да се направи“

ДАЛИ БЕЗБЕДНОСТА И НА ПУТИН Е ВО РИЗИК? Стигна реакцијата на Москва по обидот за атентат на Трамп: „Се прави сè што треба да се направи“

КАМПАЊАТА НА ТРАМП ИМА НОВА ЛЕГЕНДАРНА ФОТОГРАФИЈА: Демократите сега остануваат со помалку „политички кислород“

КАМПАЊАТА НА ТРАМП ИМА НОВА ЛЕГЕНДАРНА ФОТОГРАФИЈА: Демократите сега остануваат со помалку „политички кислород“