21 Јули, 2024
0.0315

ДАЛИ ЗЕЛЕНСКИ ГО СМЕНИ СТАВОТ: Вели дека враќањето на Донбас ќе биде тешко

Објавено во: Свет 30 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вели дека ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим.

Зеленски ова го кажа на средбата со студентите во Миколаев.

„Ќе биде потешко со Донбас. Верувам дека териториите се враќаат на народот. Ако луѓето не го сакаат тоа, ќе биде многу, многу тешко. Мислам дека е психолошки потешко да се врати Донбас, бидејќи таму има постојани конфликти веќе десет години“, рече тој.

Според Зеленски, партнерите му рекле дека е невозможно да се врати Крим и дека е многу тешко да се врати Донбас. Зеленски изрази сомневање дека Украина некогаш ќе стане членка на Северноатлантската алијанса.

„Не знаеме точно што ќе се случи… Никој нема да ви каже со сигурност дали ќе бидеме во НАТО или не. Сакаме, но…“, рече Зеленски.

Тој уште еднаш повтори дека Киев ги прифаќа стандардите на НАТО и дека мора да направи се „националната безбедност да биде на највисоко ниво“, пренесува Спутник.  

Претходно, Зеленски говореше за враќање на украинските граници од 1991 година, односно враќање и на полуостровот Крим кој Русија го анектираше во 2014 година. Руската инвазија на Украина почна лани на 24 февруари. 

фото принтскрин

Можеби ќе ве интересира

KAKВА ЌЕ БИДЕ СУДБИНАТА НА ГЕРМАНЕЦОТ ОСУДЕН НА СМРТ ВО БЕЛОРУСИЈА: Берлин и Минск водат преговори

KAKВА ЌЕ БИДЕ СУДБИНАТА НА ГЕРМАНЕЦОТ ОСУДЕН НА СМРТ ВО БЕЛОРУСИЈА: Берлин и Минск водат преговори

РАНАТА ШИРОКА ДВА САНТИМЕТРИ НА УВОТО НА ТРАМП УШТЕ КРВАРИ: Нови детали за здравствената состојба на републиканскиот кандидат

РАНАТА ШИРОКА ДВА САНТИМЕТРИ НА УВОТО НА ТРАМП УШТЕ КРВАРИ: Нови детали за здравствената состојба на републиканскиот кандидат

КАКО ТРАМП ГИ ИСМЕЈУВАШЕ ПЕЛОСИ И БАЈДЕН НА МИТИНГ ВО МИЧИГЕН: „Демократите немаат поима кој им е кандидат“

КАКО ТРАМП ГИ ИСМЕЈУВАШЕ ПЕЛОСИ И БАЈДЕН НА МИТИНГ ВО МИЧИГЕН: „Демократите немаат поима кој им е кандидат“

ГОРИ НАФТЕНАТА СТРУКТУРА НА ЈЕМЕН, ИЗРАЕЛ БРУТАЛНО СЕ ОДМАЗДИ: Ова се сцените од пристаништето Ал Худаида! (ВИДЕО)

ГОРИ НАФТЕНАТА СТРУКТУРА НА ЈЕМЕН, ИЗРАЕЛ БРУТАЛНО СЕ ОДМАЗДИ: Ова се сцените од пристаништето Ал Худаида! (ВИДЕО)

Најубавата жена на светот доби отказ затоа што навиваше за Палестина: Адидас ја „шутна“, а ова е објаснувањето

Најубавата жена на светот доби отказ затоа што навиваше за Палестина: Адидас ја „шутна“, а ова е објаснувањето

ТЕШКА СООБРАЌАЈКА ВО ИТАЛИЈА: едно лице загина при судар на повеќе возила, затворени патишта

ТЕШКА СООБРАЌАЈКА ВО ИТАЛИЈА: едно лице загина при судар на повеќе возила, затворени патишта

„Би било тешко да се соработува со Трамп, но ние сме вредни работници“: Зеленски по разговорот со Трамп

„Би било тешко да се соработува со Трамп, но ние сме вредни работници“: Зеленски по разговорот со Трамп

Најмалку 11 лица загинаа - се урна мост, во тек е спасувачка операција (ВИДЕО)

Најмалку 11 лица загинаа - се урна мост, во тек е спасувачка операција (ВИДЕО)

ФБИ го објави извештајот за атентаторот на Трамп! Дали Америка ќе верува во ова?

ФБИ го објави извештајот за атентаторот на Трамп! Дали Америка ќе верува во ова?