29 Мај, 2024
0.0368

Финска денеска официјално станува членка на НАТО

Објавено во: Свет 04 Април, 2023

Добивај вести на Viber

Финска денеска ќе влезе во НАТО, проширувајќи ја одбранбената алијанса на 31 членка, откако го надмина противењето од Турција.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг најави дека алијансата ќе го одбележи пристапувањето со церемонија на подигнување на знамето во „добар ден за безбедноста на Финска, нордиската безбедност и за безбедноста на НАТО во целина“.

Министрите за надворешни работи на НАТО ќе се соберат во Брисел на дводневен состанок во седиштето на алијансата за да разговараат за војната во Украина. Средбата се совпаѓа со 74-годишнината од формирањето на алијансата.

Финска заеднички аплицираше за членство во НАТО со Шведска во мај 2022 година по руската инвазија на Украина, но на нејзината апликација се спротивстави Анкара, како и на влезот на Шведска.

Турција продолжува да ја блокира кандидатурата на Шведска за членство поради голем број спорни прашања, вклучително и загриженоста на Анкара поради, како што вели, недостатокот на соработка во борбата против тероризмот.

По неколкумесечни преговори со посредство на алијансата, Турција на крајот попушти и гласаше за прием на Финска во НАТО минатата недела, но сè уште нема одржано гласање за Шведска.

Церемонијата на пристапување на Финска ќе биде придружена со состанок на Комисијата НАТО-Украина, форум на високо ниво на министрите на Алијансата за да разговараат за соработката со Киев.

Унгарија, како и Турција, сè уште го нема ратификувано членството на Шведска во НАТО поради спорот околу буџетските средства на ЕУ.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) МАСОВНA ТЕПАЧКА: Руски ветерани од Украина се степаа на улица

(ВИДЕО) МАСОВНA ТЕПАЧКА: Руски ветерани од Украина се степаа на улица

КРАЛСКАТА ПАЛАTА ВО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ ПОРАДИ КEЈТ: Сите очи на светот се вперени во принцезата поради нејзината битка со ракот

КРАЛСКАТА ПАЛАTА ВО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ ПОРАДИ КEЈТ: Сите очи на светот се вперени во принцезата поради нејзината битка со ракот

ШОКАНТНИ СЦЕНИ ОД АМЕРИКА: Ледени топки падѓаа од небото, најмалку 24 мртви - а најлошото допрва доаѓа

ШОКАНТНИ СЦЕНИ ОД АМЕРИКА: Ледени топки падѓаа од небото, најмалку 24 мртви - а најлошото допрва доаѓа

„РОДИ МЕ МАЈКО СО К'СМЕТ, ЕВРОПРАТЕНИК ДА БИДАМ“: Еве колкава плата заработуваат народните претставници во Европскиот парламент

„РОДИ МЕ МАЈКО СО К'СМЕТ, ЕВРОПРАТЕНИК ДА БИДАМ“: Еве колкава плата заработуваат народните претставници во Европскиот парламент

МАКРОН Е ВО ПОСЕТА НА ГЕРМАНИЈА: Какви специјалитети се на менито?

МАКРОН Е ВО ПОСЕТА НА ГЕРМАНИЈА: Какви специјалитети се на менито?

„Лејса Украинка“: Секојдневното гранатирање на цивилната инфраструктура на Харкив е се поинтензивно, меѓународната заедница може да го смири рускиот агресор

„Лејса Украинка“: Секојдневното гранатирање на цивилната инфраструктура на Харкив е се поинтензивно, меѓународната заедница може да го смири рускиот агресор

ЗЕЛЕНСКИ: Русија ги концентрира своите сили во регионот Белгород за нова офанзива

ЗЕЛЕНСКИ: Русија ги концентрира своите сили во регионот Белгород за нова офанзива

КАКО ДЕТЕ САКАЛ ДА БИДЕ МОРНАР: Путин имал и други желби, едната му се оствари

КАКО ДЕТЕ САКАЛ ДА БИДЕ МОРНАР: Путин имал и други желби, едната му се оствари

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?