23 Јуни, 2024
0.0301

ИСПРАЌАЊЕ НА ФРАНЦУСКИ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА: Што кажа Сирски, а што Макрон?

Објавено во: Свет 29 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Франција планира и со војници да помогне на Украина во борбата против руската агресија. Kомандантот на украинските вооружен сили Александар Сирски тврди дека потпишал документи за „амбициозен проект“ со кој француски воени инструктори кои ќе дејствуваат на територијата на Украина. 

Сепак, францускиот претседател Емануел Макрон ја ублажи пораката тврдејќи дека разговорите уште се во тек.

Франција може да стане првата европската држава која ќе испрати војници во Украина. Николас Тенцер, експерт за француска надворешна политика, за Дојче Веле вели дека испраќањето воени инструктори во Украина е првото можно сценарио.

„Франција е подготвена да го направи тоа што е можно поскоро. Тој објаснува дека овие војници би можеле да бидат стационирани во Лавов или Киев. Следната опција е да се помогне во идентификувањето на воените цели во самата Русија. Но, на Запад, никој не зборува за ова, бидејќи никој не сака да биде вовлечен во војна“, рече тој. 

Руската инвазија на Украина влезе во третата година. Русите во последно време го напаѓаат Харков. 

Можеби ќе ве интересира

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација

Рим ќе додели нови лиценци за таксисти по 18 години

Рим ќе додели нови лиценци за таксисти по 18 години

ОРБАН СО ОСТРА КРИТИКА КОН ГЕРМАНЦИТЕ: „Порано беа земја на ред и вредни луѓе, сега...“

ОРБАН СО ОСТРА КРИТИКА КОН ГЕРМАНЦИТЕ: „Порано беа земја на ред и вредни луѓе, сега...“

ВРАБОТЕНИ ВО ДИЗНИ ЈА ТУЖАТ КОМПАНИЈАТА: останале без домови поради проект на познатиот бренд

ВРАБОТЕНИ ВО ДИЗНИ ЈА ТУЖАТ КОМПАНИЈАТА: останале без домови поради проект на познатиот бренд

„ТОА ЌЕ БИДЕ ГОЛЕМА ГРЕШКА“: Путин му се закани на непријателот на Ким Џонг Ун, бура во светот поради договорот со Северна Кореја!

„ТОА ЌЕ БИДЕ ГОЛЕМА ГРЕШКА“: Путин му се закани на непријателот на Ким Џонг Ун, бура во светот поради договорот со Северна Кореја!

НАД 40 ПОВРЕДЕНИ И ПЕТ ЗАГИНАТИ ВО ПОЖАР ВО ТУРЦИЈА: на терен и понатаму екипи за спасување

НАД 40 ПОВРЕДЕНИ И ПЕТ ЗАГИНАТИ ВО ПОЖАР ВО ТУРЦИЈА: на терен и понатаму екипи за спасување

ДАЛИ ТРЕТМАНИТЕ ЌЕ ТРААТ ПОВЕЌЕ ОД ОЧЕКУВАНОТО? Кејт не сакаше да слуша, сега ќе се справува со последиците

ДАЛИ ТРЕТМАНИТЕ ЌЕ ТРААТ ПОВЕЌЕ ОД ОЧЕКУВАНОТО? Кејт не сакаше да слуша, сега ќе се справува со последиците

КОЛКУ ПОБОГАТИ ТОЛКУ ПОМАЛ НАТАЛИТЕТ: Италија и Шпанија со најмалку новороденчиња, еве каде се раѓаат најмногу бебиња

КОЛКУ ПОБОГАТИ ТОЛКУ ПОМАЛ НАТАЛИТЕТ: Италија и Шпанија со најмалку новороденчиња, еве каде се раѓаат најмногу бебиња

БЕШЕ ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ, НО НИКОГАШ НЕ БЕШЕ НОМИНИРАН ЗА ОСКАР: Топ 10 улоги по кои Доналд Сатерленд ќе остане запаметен

БЕШЕ ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ, НО НИКОГАШ НЕ БЕШЕ НОМИНИРАН ЗА ОСКАР: Топ 10 улоги по кои Доналд Сатерленд ќе остане запаметен