01 Март, 2024
0.0284

Како помина комисиската расправа со Јанева во Собранието?

Објавено во: Македонија 23 Септември, 2016

Добивај вести на Viber

На собраниската комисија за политички систем три дена по ред се расправа за вториот шестмесечен извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство. 

И денеска не изостанаа критики и навреди упатени до специјалната обвинителка, Катица Јанева од пратениците на владејачката ВМРО-ДПМНЕ. 

„Граѓаните на Република Македонија овие неколку денови разбраа колку институцијата СЈО ниту има концепт, ниту има професионалност, ниту има непристрасност, ниту знае што треба да работи. Јанева призна дека не се комплетни предметите. Тоа професор од правен факултет го разбрал и крева паника. И мене тоа ми е совршено јасно“ - рече пратеникот Илија  Димовски од ВМРО-ДПМНЕ.

Јанева го обвини Кривичниот суд дека го одолговлекува случајот „Пуч“ и не дозволува да се открие кој од 2008 до 2013-тата прислушувал илјадници граѓани. Таа кажа дека останува на тоа што го кажала и дека нема намера да дава дополнителни информации за финанискиот ивештај.

Горан Милевски од ЛДП ја охрабри Јанева ако има во „бомбите“ нивни членови, слободно и за нив да отвори истрага. 

Дел од пратениците имаа и забелешки за тоа што се преслушани само 12% од материјалот. 

На обвинителката синоќа ѝ се слоши во Собранието, по што таа мораше да си замине. 

Можеби ќе ве интересира

ЗА ЛУКСУЗНОТО АУДИ: Поднесено e обвинение за Рамиз Мерко

ЗА ЛУКСУЗНОТО АУДИ: Поднесено e обвинение за Рамиз Мерко

КАКВИ ГЛУПЕРДИ РАСИПАНИ ЧОВЕЧЕ - препукувањата во „Левица“ се разгоруваат

КАКВИ ГЛУПЕРДИ РАСИПАНИ ЧОВЕЧЕ - препукувањата во „Левица“ се разгоруваат

ПАРТИЈАТА ДЕСНА НА ПАЛЕВСКИ ОБЈАВИ НЕГОВО ПИСМО - тврди дека не е одговорен за злосторствата

ПАРТИЈАТА ДЕСНА НА ПАЛЕВСКИ ОБЈАВИ НЕГОВО ПИСМО - тврди дека не е одговорен за злосторствата

ПОКАЖАВ ДЕКА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ МОЖЕ ДА БИДЕ НЕЗАВИСЕН ОД ЦЕНТРИ НА МОЌ, ДУРИ И ОД ОНИЕ КОИ ГО ПОДДРЖАЛЕ - Пендаровски најави граѓанска кандидатура со поддршка од СДСМ

ПОКАЖАВ ДЕКА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ МОЖЕ ДА БИДЕ НЕЗАВИСЕН ОД ЦЕНТРИ НА МОЌ, ДУРИ И ОД ОНИЕ КОИ ГО ПОДДРЖАЛЕ - Пендаровски најави граѓанска кандидатура со поддршка од СДСМ

НАПАДНАЛ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА ВО СТРУШКАТА БОЛНИЦА: МВР со деталите

НАПАДНАЛ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА ВО СТРУШКАТА БОЛНИЦА: МВР со деталите

ХАЈРЕДИНИ ЖЕСТОКО - ДУИ лесно може да плаќа гасачи, поранешниот министер со нова критика

ХАЈРЕДИНИ ЖЕСТОКО - ДУИ лесно може да плаќа гасачи, поранешниот министер со нова критика

И ПОНАТАМУ ПОВЕЌЕ УМРЕНИ ОТКОЛКУ РОДЕНИ - Македонија го губи населението

И ПОНАТАМУ ПОВЕЌЕ УМРЕНИ ОТКОЛКУ РОДЕНИ - Македонија го губи населението

ИЗВИНЕТЕ, АМА МЕНЕ ОД ДОМА МЕ УЧЕА ДА НЕ ЛАЖАМ: Најчевска за политичарите и влезот во политиката

ИЗВИНЕТЕ, АМА МЕНЕ ОД ДОМА МЕ УЧЕА ДА НЕ ЛАЖАМ: Најчевска за политичарите и влезот во политиката

„РАСЧИСТУВАМЕ СО ОПОРТУНИСТИЧКИОТ ЏГАН ВО НАШИТЕ РЕДОВИ, НЕМА НИКАКОВ ‚РАСКОЛ' ВО ЛЕВИЦА“ - се огласи партијата на Апасиев

„РАСЧИСТУВАМЕ СО ОПОРТУНИСТИЧКИОТ ЏГАН ВО НАШИТЕ РЕДОВИ, НЕМА НИКАКОВ ‚РАСКОЛ' ВО ЛЕВИЦА“ - се огласи партијата на Апасиев