20 Јули, 2024
0.0230

НАВОДНО ГАДАФИ НЕЗАКОНСКИ ЈА ФИНАНСИРАЛ КАМПАЊАТА НА САРКОЗИ: Обвинета е и Карла Бруни

Објавено во: Свет 10 Јули, 2024

Добивај вести на Viber

Поранешната прва дама на Франција, Карла Бруни-Саркози е обвинета за влијание врз сведокот кој го обвинува нејзиниот сопруг, поранешниот француски претседател Никола Саркози, дека незаконски финансирал политичка кампања со средства добиени од поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи, објавија денеска француските медиуми. .

Според тврдењата на неименуван француски функционер, Карла Бруни (56), поранешен супермодел, ќе може да се брани од слобода, но со забрана за контакт со сите вклучени во овој процес, освен со нејзиниот сопруг, Франс 24. известува порталот.

Прелиминарните обвиненија против Бруни-Саркози вклучуваат влијание врз сведок и обид да ги измамат судиите кои го истражуваат нејзиниот сопруг поради сомневање дека примал незаконски средства за време на претседателската кампања во 2007 година.

Откако во мај годинава беше сослушан во полиција, нејзините адвокати објавија дека дала „корисни информации и појаснувања“, но не коментираа повеќе.

Француско-либанскиот бизнисмен Зиад Такиедин постојано повторуваше дека во 2006 и 2007 година помогнал да се испорачаат околу пет милиони евра во кеш што Гадафи ги испратил до Саркози и неговиот главен советник.

Зиад Такиедин е клучен сведок во овој судски процес за докажување на обвинението дека Саркози примил милиони евра од режимот на поранешниот либиски претседател Моамер Гадафи преку незаконски плаќања.

Истрагата, меѓу другото, покажа дека во јуни 2021 година Бруни-Саркози ги избриша сите електронски пораки разменети со француската „папарацо кралица“ Мишел Маршан на денот кога Маршан беше обвинет за влијание врз сведоци.

Никола Саркози, претседател на Франција од 2007 до 2012 година, веќе е осуден во два други случаи, но цврсто ја негираше вината во сите судски постапки.

Политика.рс.

Фото: Инстаграм/Карла Бруни

Можеби ќе ве интересира

„Би било тешко да се соработува со Трамп, но ние сме вредни работници“: Зеленски по разговорот со Трамп

„Би било тешко да се соработува со Трамп, но ние сме вредни работници“: Зеленски по разговорот со Трамп

Најмалку 11 лица загинаа - се урна мост, во тек е спасувачка операција (ВИДЕО)

Најмалку 11 лица загинаа - се урна мост, во тек е спасувачка операција (ВИДЕО)

ФБИ го објави извештајот за атентаторот на Трамп! Дали Америка ќе верува во ова?

ФБИ го објави извештајот за атентаторот на Трамп! Дали Америка ќе верува во ова?

Остра реакција на Борел на одлуката на израелскиот парламент: Нема да ги признаеме промените на границите од 1967 година

Остра реакција на Борел на одлуката на израелскиот парламент: Нема да ги признаеме промените на границите од 1967 година

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

МНОГУМИНА ПРАШУВААТ ЗОШТО МЕЛАНИЈА НЕ ОДРЖА ГОВОР - на републиканската конвенција прекршена децениската традиција

МНОГУМИНА ПРАШУВААТ ЗОШТО МЕЛАНИЈА НЕ ОДРЖА ГОВОР - на републиканската конвенција прекршена децениската традиција

НАЈДОА РЕШЕНИЕ И ЗА ОВОЈ ПРОБЛЕМ: На аеродромот во Делхи се користат табли, падот на технологијата не смее да ги закочи

НАЈДОА РЕШЕНИЕ И ЗА ОВОЈ ПРОБЛЕМ: На аеродромот во Делхи се користат табли, падот на технологијата не смее да ги закочи

ОВА Е ВИНОВНИКОТ ЗА ГЛОБАЛНИОТ ПАД НА КОМПЈУТЕРСКИОТ СИСТЕМ: Сам се јави, а еве што вели

ОВА Е ВИНОВНИКОТ ЗА ГЛОБАЛНИОТ ПАД НА КОМПЈУТЕРСКИОТ СИСТЕМ: Сам се јави, а еве што вели

„ЌЕ ОСТАНЕ ИЛИ ЌЕ СЕ ОТКАЖЕ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ТРКА“: Кандидатурата на Бајден пред голем тест

„ЌЕ ОСТАНЕ ИЛИ ЌЕ СЕ ОТКАЖЕ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ТРКА“: Кандидатурата на Бајден пред голем тест