01 Октомври, 2023
0.0246

ОБИД ЗА АТЕНТАТ НА ЗЕЛЕНСКИ?: Белоруски опозициски медиум објави видео на Твитер

Објавено во: Свет 09 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Белорускиот опозициски медиум NEXTA на својот Твитер профил објави видео врз основа на кое изразува сомнеж дека имало обид за убиство на Зеленски.

Според објавата на таа социјална мрежа, украинскиот претседател Володимир Зеленски бил во посета на Херсонската област, која ја погоди поплавен бран откако вчера, 8 јуни, беше разнесена браната Каховка.

Објавена е и видео снимка од неговите посети на тој регион, од каде се евакуирани илјадници луѓе.

Според NEXTA, на првото видео што е објавено се гледа како Зеленски стои со локалните жители покрај поплавените улици, од кои се врши евакуација.

Потоа Зеленски се упати кон соседниот град Миколаив, кој исто така беше погоден од бранот поплави. Но, многу брзо откако Зеленски ја напушти поплавената улица во регионот Керсон, руските сили ја гранатираа токму таа улица, рече NEXTA, објаснувајќи што е на второто видео.

Б92


Можеби ќе ве интересира

РУСКИ ХАКЕРИ ЈА УРНАА ВЕБ-СТРАНИЦАТА НА КРАЛСКОТО СЕМЕЈСТВО: Групата KillNet со порака, ова е „напад врз педофилите“.

РУСКИ ХАКЕРИ ЈА УРНАА ВЕБ-СТРАНИЦАТА НА КРАЛСКОТО СЕМЕЈСТВО: Групата KillNet со порака, ова е „напад врз педофилите“.

БРОЈОТ НА ЖРТВИ ВО ОПОЖАРЕНИОТ „ТЕАТАР“ СЕ ЗГОЛЕМУВА: Уште вадат изгорени тела од ноќниот клуб во Мурсија

БРОЈОТ НА ЖРТВИ ВО ОПОЖАРЕНИОТ „ТЕАТАР“ СЕ ЗГОЛЕМУВА: Уште вадат изгорени тела од ноќниот клуб во Мурсија

ТРАДИЦИЈАТА ПРЕКИНУВА, БЕРЛИН НЕМА ДА ГО СЛАВИ ДЕНОТ НА УНИФИКАЦИЈАТА СО ФЕСТИВАЛ: Националниот празник до лани се славеше три дена

ТРАДИЦИЈАТА ПРЕКИНУВА, БЕРЛИН НЕМА ДА ГО СЛАВИ ДЕНОТ НА УНИФИКАЦИЈАТА СО ФЕСТИВАЛ: Националниот празник до лани се славеше три дена

ШЕСТМИНА МЛАДИ ИЗГОРЕА ВО НОЌЕН КЛУБ: Пожар го пеплоса познатиот локал во Мурсија, Шпанија

ШЕСТМИНА МЛАДИ ИЗГОРЕА ВО НОЌЕН КЛУБ: Пожар го пеплоса познатиот локал во Мурсија, Шпанија

(ВИДЕО) На 92 години Индијка научи да чита и пишува

(ВИДЕО) На 92 години Индијка научи да чита и пишува

(ФОТО) Кој подигна споменик на Евгениј Пригожин во Русија?

(ФОТО) Кој подигна споменик на Евгениј Пригожин во Русија?

(ВИДЕО) Наставничка од Мичиген заврши во болница откако ученичка ја удри со стол по глава

(ВИДЕО) Наставничка од Мичиген заврши во болница откако ученичка ја удри со стол по глава

(ВИДЕО) Поплави oд библиски размери го погодија Њујорк, толку дожд немало од 1948 година

(ВИДЕО) Поплави oд библиски размери го погодија Њујорк, толку дожд немало од 1948 година

Зошто Франција назначи специјален пратеник за Западен Балкан?

Зошто Франција назначи специјален пратеник за Западен Балкан?