23 Април, 2024
0.0424

ОВИЕ АМЕРИКАНЦИ НЕ МОЖАТ ДА СЕ ПЕНЗИОНИРААТ - работат најобични работи, но од останувањето на работа им зависи опстанокот

Објавено во: Економија 02 Април, 2024

Добивај вести на Viber

„Запознајте ги Американците кои не можат да се пензионираат“, гласи насловот на Business Insider, а ако на почетокот мислевте дека се работи за луѓе кои работат во јавниот сектор, се лажете. Тоа се луѓе кои ги работат најобичните работи, но нивниот опстанок зависи од тоа да останат на работа.

Марсија има 70 години и сè уште работи во човечки ресурси за една компанија со средна големина.

- Колку и да ја сакам работата и она што го работам, во најтемните моменти мислам дека ќе умрам на работа. Ќе умрам во оваа канцеларија бидејќи немам каде да одам, вели таа. 

За неа работата претставува достоинство и финансиски спас. Таа е далеку од семејството и нема кој да и помогне, ниту други приходи на кои може да се потпре.

Клучната причина поради која не може да се пензионира се нејзините медицински сметки, кои не би можела да си ги дозволи доколку не работи. Најпрвин нејзиниот сопруг се разболел од рак и починал пред две години, а сега и нејзе и е дијагностициран.

- Се надевав дека јас и мојот сопруг ќе се пензионираме заедно. И мислам дека мојата најголема погрешна проценка беше тоа што не планирав да бидам сама финансиски и емотивно – додава таа.

Марсија е само една од многуте Американци кои сонот за уживање во плодовите на повеќедецениската работа го замениле со потребата за уште повеќе работа.

На пример, Бил (71) сè уште работи иако се пензионираше пред две години. Тој мораше да се враќа на работа 32 часа неделно со цел да може да го потпомогне својот пензиски фонд. Седумдесетгодишната Дебра моментално бара нова работа, откако работела 50 години во на едно место каде што не била секогаш пријавена.

- Се плашам да ја напуштам куќата. Не можам да купам храна, гориво. Можам само да ги платам сметките и толку – појасни таа.

Кај Американците на возраст од 65 години и постари, 19 отсто сè уште работеле минатата година, што е речиси двојно повеќе од крајот на 1980-тите.

Минатата година просечната возраст за пензионирање беше 62 години, според истражувањето на Галуп, што е повеќе од 59 години во раните 2000-ти.

(Блиц, Телеграф, Бизнис инсајдер)

Можеби ќе ве интересира

ВО РЕГИОНОТ: Сакаат да ја вратат платата во плик

ВО РЕГИОНОТ: Сакаат да ја вратат платата во плик

ЦЕНАТА УРИВА РЕКОРДИ: Тон какао чини 11.000 долари

ЦЕНАТА УРИВА РЕКОРДИ: Тон какао чини 11.000 долари

ЕВЕ КОЈ ТРЕБА ДА ЧЕКА ЗА УТРЕ ДА „НАТОЧИ“ ГОРИВО, А КОЈ ДА ПОБРЗА - возачи, РКЕ ги објави цените

ЕВЕ КОЈ ТРЕБА ДА ЧЕКА ЗА УТРЕ ДА „НАТОЧИ“ ГОРИВО, А КОЈ ДА ПОБРЗА - возачи, РКЕ ги објави цените

ГРЦИЈА, ИТАЛИЈА И ФРАНЦИЈА СЕ НАЈЗАДОЛЖЕНИ ЗЕМЈИ: Бугарија и Естонија најмалку, еве што покажуваат податоците

ГРЦИЈА, ИТАЛИЈА И ФРАНЦИЈА СЕ НАЈЗАДОЛЖЕНИ ЗЕМЈИ: Бугарија и Естонија најмалку, еве што покажуваат податоците

КРИЗАТА ГО РАСТУРА ОВОЈ БРЕНД НА СПОРТСКА ОПРЕМА КОЈ ГО ОБОЖУВАМЕ: Гигантот отпушта вработени, а паѓа и вредноста на берзите

КРИЗАТА ГО РАСТУРА ОВОЈ БРЕНД НА СПОРТСКА ОПРЕМА КОЈ ГО ОБОЖУВАМЕ: Гигантот отпушта вработени, а паѓа и вредноста на берзите

Јаким Неделков: Легна зголемена плата за 12 отсто на сметките

Јаким Неделков: Легна зголемена плата за 12 отсто на сметките

Сопственичката на „Еурофарм“ ја презеде градежната компанија „Пелистер“

Сопственичката на „Еурофарм“ ја презеде градежната компанија „Пелистер“

Кој е директорот? Ќе добие 72.900 евра награда од фирмата со која раководи!

Кој е директорот? Ќе добие 72.900 евра награда од фирмата со која раководи!

Доларот зајакна петта недела по ред: Се смета дека каматните стапки ќе останат високи подолго од очекуваното

Доларот зајакна петта недела по ред: Се смета дека каматните стапки ќе останат високи подолго од очекуваното