19 Февруари, 2019
0.5550
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

Пратеници од две словенечки партии гласаа против приемот на Македонија во НАТО

Објавено во: Балкан 12 Февруари, 2019

Словенија е првата земја, по Грција, која го ратификуваше приемот на Македонија во НАТО, иако Државниот збор не го прифати пристапниот Протокол едногласно.

Од присутните пратеници претпладнето, позитивно се изјаснија 72, додека 12 беа против. Станува збор за две пратенички групи од СНС и Левица. Едната партија важи за националистичка и евроскептична, додека другата е против „империјализмот на НАТО како воен сојуз“. И двете партии сметаат дека членството во Алијансата не е „од интерес на граѓаните на Македонија“.

Пред гласањето се обрати претседателот на Македонија, Талат Џафери, кој се заблагодари за ваквиот чин, ја коментираше меѓусебната соработка на законодавните тела од двете земји, се осврна на придобивките од Преспанскиот договор и рече дека очекува оваа година да добиеме и датум за почеток на преговорите за членство во ЕУ

Оцени дека економската соработка треба да биде подобра

Во четврток Албанија е следната земја која треба да го ратификува Протоколот.


Можеби ќе ве интересира

Маж се разнесе со бомба во Србија

Маж се разнесе со бомба во Србија

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Словенците плаќаат ако им доведете работник