09 Декември, 2022
0.0231

РУСИТЕ ЌЕ БАРААТ 17 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ОШТЕТА: Можно е цевките на Северен тек поради поправка да се кренат на површина на морето

Објавено во: Свет 30 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Шведската крајбрежна стража откри уште едно истекување на гас од руски гасовод. За тоа пишува шведскиот весник „Свенска дагбладет“, потпирајќи се на претставници на крајбрежната стража на таа земја.

Досега се откриени две оштетувања на гасоводот во шведските води и две во данските води.

Претставничката на Министерството за надворешни работи на Руската Федерација, Марија Захарова, вчера изјави дека пренасочувањето на руските гасоводи на Балтикот се случило во зона целосно контролирана од американските разузнавачки служби дека тие ќе бараат 17 милијарди евра во компензација. Изградбата на „Северен тек 2“ чинеше 9,5 милијарди евра, а „Северен тек“ 17,5 милијарди евра. Двата гасоводи имаа годишен капацитет од 55 милијарди кубни метри.

Многумина сега се прашуваат дали „Газпром“ и неговите партнери ќе ги санираат деловите од гасоводот што беа оштетени од диверзанти. Претседателот на Комисијата за енергетика на рускиот парламент, Павел Заваљни, вели дека за поправка на гасоводот е потребно најмалку половина година.

Павел Заваљни објаснува дека гасоводите може да се поправаат на два начина. Првиот е да се користат специјални кесони за да се изврши ремонт под вода или да се подигнат цевките на површината на морето. Тоа е доста комплицирана задача, па затоа е потребно многу време. Доколку цевките се извадат на површина, потребни се кранови со капацитет од три илјади тони.

-Кога се градеше гасоводот беше предвидено дека ќе може да се подигнат цевките на површината на морето - вели Заваљни. За оваа операција потребни се соодветни бродови.

Голем број руски експерти се сомневаат дека гасоводите ќе бидат поправени во сегашните услови. Доколку акционерите одлучат да го санираат гасоводот, пред се треба да се направи анализа на штетата со проценка на штетата.

Никој во Русија не им верува на приказните што се шират на Запад дека несреќата можела да се случи поради ненадеен пораст на притисокот во цевките. Двата гасоводи не работеа, така што притисокот не можеше да скокне. Сè укажува дека од експлозијата се оштетени гасоводите бидејќи од големите дупки блика гас.

Се разбира, тоа што се случи на гасоводите не може да биде во интерес на Русија. И Германија не е задоволна што се оштетени гасоводите со кои се добиваше евтино сино гориво од Русија. Бенефит ќе имаат само Американците кои ќе си го продаваат течниот гас по висока цена. Америка во првите шест месеци од годинава стана најголем извозник на течен гас во светот, зголемувајќи го извозот на таков гас за 12 отсто, главно во ЕУ и Велика Британија.

Ако има тешка зима, Западна Европа може повторно да добие гас од Русија или преку Украина, или да ја убеди Полска да го деблокира гасоводот Јамал-Европа, кој од советско време доставуваше сино гориво до европските земји.

Ваква несреќа на гасоводи немало во светот. Пред десет години имаше истекување на гас на гасоводот „Јаченг“ Кина-Хонг Конг, но дијаметарот на цевките таму беше двојно помал од руските, па проблемот беше полесно да се реши. Но и тој гасовод се поправаше четири години.

Русија има свои бродови со кои може да ги поправа гасоводите. „Фортуна“ ги поставуваше цевките на гасоводот „Северен поток 2“, за да може и да учествува во поправката. Сега прашање е дали Данска ќе им дозволи на руските експерти да го прегледаат оштетениот гасовод и да дадат своја проценка.

Гасоводот „Балтик Пајп“, кој транспортира гас од Норвешка до Полска, минува низ данските територијални води, со годишен капацитет од десет милијарди кубни метри.

МОЌТА НА СИБИР ВЕЌЕ ДОГОВОРЕНА

Дури и пред пренасочувањето на северните гасоводи на Балтикот, Русија веќе се договори со Кина да изгради уште еден крак од гасоводот „Силата на Сибир“, кој би го насочил руското сино гориво кон исток. Минатата година Русите продале 251 милијарда кубни метри гас во странство, а Министерството за енергетика на РФ прогнозира дека до 2030 година ќе се достигне годишна продажба од 265 милијарди кубни метри гас.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Бахмут е пепел - Вагнер вели тоа е кланица за украинската војска

(ВИДЕО) Бахмут е пепел - Вагнер вели тоа е кланица за украинската војска

Путин е разочаран од изјавата на Меркел и кажа дека порано можел да ја нападне Украина

Путин е разочаран од изјавата на Меркел и кажа дека порано можел да ја нападне Украина

Газда плати патување за 10.000 свои вработени и нивните семејства

Газда плати патување за 10.000 свои вработени и нивните семејства

(ВИДЕО) Папата заплака за страдањата на украинскиот народ

(ВИДЕО) Папата заплака за страдањата на украинскиот народ

ЗЕЛЕНСКИ ГО ПРОГЛАСИ ЗА ХЕРОЈ: Пилот се катапултираше над Виница со крваво лице

ЗЕЛЕНСКИ ГО ПРОГЛАСИ ЗА ХЕРОЈ: Пилот се катапултираше над Виница со крваво лице

ЦЕЛО СЕЛО ДОБИ НА ЛОТО - Мештани од Белгија се обединија и освоија 143 милиони евра

ЦЕЛО СЕЛО ДОБИ НА ЛОТО - Мештани од Белгија се обединија и освоија 143 милиони евра

ДОБИЛ ОТКАЗ ЗОШТО БИЛ „НЕДОВОЛНО ЗАБАВЕН“: Екс-вработен бара отштета од 380.000 евра

ДОБИЛ ОТКАЗ ЗОШТО БИЛ „НЕДОВОЛНО ЗАБАВЕН“: Екс-вработен бара отштета од 380.000 евра

НЕВЕРУВАЊЕ ВО ЕУ: Виктор Орбан го искористи најголемото „оружје“ што го има

НЕВЕРУВАЊЕ ВО ЕУ: Виктор Орбан го искористи најголемото „оружје“ што го има

ПОЖАРОТ ИЗБУВНАЛ ПРИ ЗАВАРУВАЊЕ НА ДОГРАДБА, едно лице загина во пожарот во трговскиот центар во Москва (Видео)

ПОЖАРОТ ИЗБУВНАЛ ПРИ ЗАВАРУВАЊЕ НА ДОГРАДБА, едно лице загина во пожарот во трговскиот центар во Москва (Видео)