24 Март, 2019
0.2572
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Се јави Вранишковски, објасни зошто МПЦ не може да бара автокефалност од Софија и Цариград

Објавено во: Македонија 22 Февруари, 2019

Јован Вранишковски, поглаварот на Православната охридска архиепископија, изјави дека Македонската православна црква не може да бара автокефалност како во случајот на украинската, затоа што Српската православна црква, за разлика од руската, во овој случај, како што вели тој, има документ.

– Треба да биде јасно дека оваа црквена територија, без разлика на тоа дали на неа се наоѓа државата Македонија, официјално ѝ припаѓа на СПЦ. Едноставно, за ова си постои документ, нешто што, на пример, го нема Руската црква за територијата во Украина. МПЦ-ОА еднаш се обиде преку Бугарската православна црква (БПЦ) да добие автокефалност и не успеа. Потоа се обиде преку Цариград и повторно не успеа. Зошто? Затоа што само СПЦ е надлежна и само со СПЦ може да преговара. Ако не беше така, тогаш зошто во 2002 година течеа преговорите со СПЦ за потпишување на Нишкиот договор? Зошто не течеа со Бугарија или со Цариград? – објаснува г.г.Јован.

Тој вели дека очекувал вселенскиот патријарх Вартломеј да изјави дека МПЦ не треба да очекува автокефалност, затоа пто, покрај другото, тој сака да ги смири тензиите со Руската православна црква и да ја придобие довербата од СПЦ во овој период

– Затоа сметам дека во неговата изјава нема ништо ексклузивно, бидејќи отсекогаш беше кристално јасно оти ситуацијата во Украина не може да се споредува со ситуацијата во Скопје – вели Вранишковски, кој додава дека не постои друг начин МПЦ-ОА да добие автоќефалност.Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Спасовски нема да дозволи уцени, кој има лиценци за одгледување на канабис?

ФОКУС НА ДЕНОТ: Спасовски нема да дозволи уцени, кој има лиценци за одгледување на канабис?

Пожари беснеат во Македонија, оган се шири кон Кавадарци

Пожари беснеат во Македонија, оган се шири кон Кавадарци

Спасовски за писмото од ИВЗ: Сметаме дека заканите се неприфатливи

Спасовски за писмото од ИВЗ: Сметаме дека заканите се неприфатливи

ВМРО-ДПМНЕ: Млад роднина на Хари Локвенц добил концесија за ординација

ВМРО-ДПМНЕ: Млад роднина на Хари Локвенц добил концесија за ординација

Османи побара „награда“ од Европската комисија и за доброто чување на границата

Османи побара „награда“ од Европската комисија и за доброто чување на границата

Скопскиот бискуп ги повика посетителите да бидат пристојни за време на литургијата на Папата Франциск

Скопскиот бискуп ги повика посетителите да бидат пристојни за време на литургијата на Папата Франциск

Познат слоганот под кој Пендаровски оди на избори

Познат слоганот под кој Пендаровски оди на избори

ВМРО-ДПМНЕ: ИСИС добија три пати помали казни

ВМРО-ДПМНЕ: ИСИС добија три пати помали казни

Академик Изет Зеќири: 45,6 отсто од семејствата со помош за трето дете беа албански, затоа се укинува

Академик Изет Зеќири: 45,6 отсто од семејствата со помош за трето дете беа албански, затоа се укинува