06 Април, 2020
0.0226

Скопје вчера го „здрмаа“ десетина потреси

Објавено во: Македонија 12 Септември, 2016

Скопје вчера го погодија десетина потреси, кои беа почувствувани и во внатрешноста на Македонија.

Последниот од серијата земјотреси е регистриран синоќа во 20.57 часот со магнитуда од 2,1 степен по Рихтер, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Најсилниот земјотрес е почувствуван вчера во 15.10 часот со магнитуда од 5,3 степени по Рихтер. Епицентарот беше на 7 километри источно од Скопје.

По овој земјотрес, до околу 18 часот регистрирани беа околу 10 послаби земјотреси, од коишто со мали интензитети се почувствувани четири. Серијата земјотреси почна во утринските часови кога беа регистрирани два потреси со јачина од 3,9, односно од 2,8 степени по Рихтер.

Поради земјотресите во текот на вчерашниот ден причинети се материјални штети, а лекарска помош побарале стотина граѓани.

Потресите се почувствувани и во соседните земји, Србија, Бугарија и Косово.

Голем број граѓани поради страв од нов земјотрес, ноќта ја поминаа под шатори.

Можеби ќе ве интересира

Жерновски го пофали лидерот на грчката опозиција Ципрас

Жерновски го пофали лидерот на грчката опозиција Ципрас

Влада: Трошоците за СЈО подобро сега да се платат, отколку подоцна по судски пат и со камати

Влада: Трошоците за СЈО подобро сега да се платат, отколку подоцна по судски пат и со камати

ПЕТТА ПРИНОВА КАЈ ПРАТЕНИКОТ МИЛОШОСКИ - малиот Филип внесе радост во семејството

ПЕТТА ПРИНОВА КАЈ ПРАТЕНИКОТ МИЛОШОСКИ - малиот Филип внесе радост во семејството

Детектор анкета: Над 20% од вработените граѓани останале без своето работно место поради корона кризата

Детектор анкета: Над 20% од вработените граѓани останале без своето работно место поради корона кризата

Почина мајката на сопругата на претседателот Пендаровски, се чекаат резултати од тестот за коронавирусот

Почина мајката на сопругата на претседателот Пендаровски, се чекаат резултати од тестот за коронавирусот

Заразени лекари и медицински сестри вкупно 52, кажа Филипче

Заразени лекари и медицински сестри вкупно 52, кажа Филипче

Филипче: Двајца починати пациенти, почнува втората фаза на епидемијата

Филипче: Двајца починати пациенти, почнува втората фаза на епидемијата

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Најнови податоци за коронавирусот

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Најнови податоци за коронавирусот

10 македонски града без ниту еден заразен со Ковид-19

10 македонски града без ниту еден заразен со Ковид-19