23 Мај, 2024
0.0296

ТЕХРАН ГИ ПРЕДУПРЕДИ АМЕРИКАНЦИТЕ: Ако се мешате во нашиот одговор кон Израел... (ВИДЕО)

Објавено во: Свет 13 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Како што пренесува американското издание Axios, повикувајќи се на американски претставници, Иран ги информирал арапските влади дека ќе ги нападне американските бази во регионот доколку Вашингтон интервенира по одмаздничките акции на Техеран против Израел, што ќе ги преземе како одговор на израелскиот напад врз иранскиот конзулат во Дамаск.

Според изданието, иранските власти им кажале и на владите на соседните арапски држави дека го сметаат Вашингтон за одговорен за израелскиот напад, и покрај обидите на САД да се дистанцираат од нападот.


Според проценката на американските разузнавачки служби, пишува Аксиос, Иран нема да ги нападне американските бази доколку тие не се вмешани со Израел во неговиот контранапад. Вашингтон верува дека Иранците бараат ограничен одговор кој нема да доведе до регионална ескалација.

Си-Ен-Ен претходно објави дека Вашингтон очекува Иран да погоди цели во Израел и дека неговите полномошници на Блискиот Исток би можеле да бидат вклучени во извршувањето на нападот.

Да потсетиме, израелските борбени авиони Ф-35 на 1 април извршија ракетен напад врз иранскиот конзулат во Дамаск, што според меѓународните правила беше еквивалентно на напад врз самата земја. Во нападот загинаа 13 лица, меѓу кои седум ирански воени советници, меѓу кои и двајца високи ирански генерали.

Фото: EPA-EFE/ABEDIN TAHERKENAREH

Можеби ќе ве интересира

ОВА МЕСТО МУ ПРИПАЃА САМО НА ИЗРАЕЛ: Израелски министер влезе во џамијата Ал Акса

ОВА МЕСТО МУ ПРИПАЃА САМО НА ИЗРАЕЛ: Израелски министер влезе во џамијата Ал Акса

СЀ ПОВЕЌЕ ДРЖАВИ ЈА ПРИЗНАА ПАЛЕСТИНСКАТА ДРЖАВА - Израел повлекува амбасадори од Ирска и Норвешка, најавија остри реакции

СЀ ПОВЕЌЕ ДРЖАВИ ЈА ПРИЗНАА ПАЛЕСТИНСКАТА ДРЖАВА - Израел повлекува амбасадори од Ирска и Норвешка, најавија остри реакции

ПО ИЛЈАДА ЕВРА ЗА СТУДЕНТИТЕ: Милијардерот Хејл ја продолжи традицијата во Масачусетс

ПО ИЛЈАДА ЕВРА ЗА СТУДЕНТИТЕ: Милијардерот Хејл ја продолжи традицијата во Масачусетс

НОРВЕШКА ЈА ПРИЗНАВА ПАЛЕСТИНСКАТА ДРЖАВА - не е единствена, остра реакција од Израел

НОРВЕШКА ЈА ПРИЗНАВА ПАЛЕСТИНСКАТА ДРЖАВА - не е единствена, остра реакција од Израел

УКРАИНЦИТЕ СЕ ПОФАЛИЈА: Погодиле руски ракетен брод

УКРАИНЦИТЕ СЕ ПОФАЛИЈА: Погодиле руски ракетен брод

„ПОЛИТИКО“: Украина и Молдавија идниот месец почнуваат преговори со ЕУ?

„ПОЛИТИКО“: Украина и Молдавија идниот месец почнуваат преговори со ЕУ?

ПРВИ ФОТОГРАФИИ ОД АВИОНОТ ПО СТРАШНИТЕ ТУРБУЛЕНЦИИ: летот од Лондон до Сингапур се покажа кобен за едно лице (ФОТО)

ПРВИ ФОТОГРАФИИ ОД АВИОНОТ ПО СТРАШНИТЕ ТУРБУЛЕНЦИИ: летот од Лондон до Сингапур се покажа кобен за едно лице (ФОТО)

НАЈНОВА ИНФОРМАЦИЈА ЗА СОСТОЈБАТА НА ПРЕМИЕРОТ НА СЛОВАЧКА: Тој е свесен и комуникативен

НАЈНОВА ИНФОРМАЦИЈА ЗА СОСТОЈБАТА НА ПРЕМИЕРОТ НА СЛОВАЧКА: Тој е свесен и комуникативен

БАНКРОТИРАШЕ ПОЗНАТ СИНЏИР ЗА ХРАНА ВО САД: Продаваа јастози за оние со помали џебови, на крајот пропадна

БАНКРОТИРАШЕ ПОЗНАТ СИНЏИР ЗА ХРАНА ВО САД: Продаваа јастози за оние со помали џебови, на крајот пропадна