18 Јули, 2024
0.0262

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Објавено во: Свет 23 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Холандскиот премиер во заминување Марк Руте ќе се соочи со пет предизвици кога ќе ја преземе функцијата генерален секретар на НАТО - можното враќање на Доналд Трамп во Белата куќа, прашањето за воена поддршка за Украина, европските лидери со симпатии кон рускиот претседател Владимир Путин, поплаки од Источен блок и недостаток на пари за одбрана, пишува Политико.

Кампањата на Руте за генерален секретар заврши во четвртокот кога ја обезбеди поддршката од сите 32 земји-членки на НАТО. Романија е последната која ја објави својата поддршка откако романскиот претседател Клаус Јоханис се повлече од трката за нов генерален секретар на Алијансата.

Мандатот на актуелниот генерален секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, завршува на 1 октомври, а по преземањето на функцијата, Руте, пред сè, ќе се соочи со можното враќање на власт на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кој е скептичен кон НАТО, имајќи предвид дека претседателските избори во Америка ќе се одржат четири недели откако Руте ќе ја преземе новата функција.

За време на кампањата, Трамп се закани дека ќе ја прекине американската помош за Украина доколку се врати во Белата куќа, што може да нанесе сериозен удар врз кредибилитетот на сојузникот во НАТО во помагањето на Украина да се брани од Русија, имајќи предвид дека САД се убедливо најголемиот донатор на војската за помош за Киев, наведува Политико.

Покрај тоа, реизборот на Трамп речиси сигурно ќе го наруши планот на НАТО да ја подготви Украина за идно членство во Алијансата, додава Политико и потсетува дека Трамп за украинскиот претседател Володимир Зеленски рекол дека тој можеби е „најголемиот трговец од кој било политичар што некогаш живеел“. затоа што неодамна ги напушти САД со 60 милијарди долари, а по неговото пристигнување во Украина рече дека му треба уште толку.

Помош за Украина за одбрана од зимската офанзива

Друг предизвик за Руте ќе биде да ја поддржи Украина бидејќи, веднаш штом ќе ја преземе функцијата, Киев ќе го повика на помош за приближувањето на зимата.

Во последниве месеци, Русија ги засили нападите против термоцентралите и браните во Украина, а Столтенберг вели дека клучот лежи во повеќе системи за противвоздушна одбрана кои би можеле да ја заштитат енергетската инфраструктура, како и персоналот за одржување кој работи на поправка на оштетените објекти.

Земјите на НАТО се обидуваат да распоредат, или во случајот со Холандија на Руте, да изградат системи за противвоздушна одбрана.

Но, Европа нема толку многу да испрати, напредокот во САД е одложен во Конгресот, а земјите блиски до Русија се помалку од подготвени да се откажат од своите воздушни штитови, забележува Политико.

Членките на НАТО треба да трошат повеќе за одбрана

Третиот предизвик за Руте ќе биде да ги принуди членките на НАТО да трошат повеќе за одбрана.

НАТО оваа недела прослави рекорден број од 23 сојузници кои ја постигнаа целта да издвојат два отсто од БДП за трошоците за одбрана, но тоа значи дека една третина од алијансата сè уште ја нема таа цел, и покрај тоа што го даде ветувањето пред 10 години.

Јужноевропските нации се меѓу оние со најмал воен буџет.

Источното крило на НАТО „не мириса“ на Руте

Како четврти предизвик со кој се соочува Руто, се наведува дека земјите на границата со Русија не се негови најголеми фанови.

„Тие беа лути поради ниските трошоци за одбрана на Холандија и особено се вознемирени што главната улога во НАТО секогаш им припадна на западните и северноевропските земји, иако земјите од источното крило се во Алијансата веќе четврт век“, истакнува Политико.

Така, естонската премиерка Каја Калас не влезе во трката за генерален секретар на НАТО откако и беше кажано дека нема да ја добие поддршката од земји како САД, Франција и Германија, а романскиот претседател Клаус Јоханис ја доби само поддршката од Унгарија.

Земјите од источното крило сега веројатно ќе бараат подобра застапеност на секундарното ниво на НАТО, имено позицијата заменик генерален секретар и неговиот помошник.

И бидејќи една од првите задачи на Руто, како шеф на НАТО, ќе биде да назначи заменик, тој ќе се соочи со притисок да назначи некој од источните земји на таа позиција, оценува „Политико“.

Европските лидери кои го фаворизираат Путин

Петтиот предизвик за Руте ќе бидат европските лидери кои се наклонети кон Путин.

„Не е само Трамп тој што ќе мора да биде убеден од Руте за да го одржи НАТО жив и здрав. Низ Европа, скептичните за НАТО и екстремно десничарските партии кои го сакаат Путин цветаат“, тврди Политико.

Како пример, порталот ја наведува Франција како земја на работ на парламентарни избори што би можеле да доведат до големи придобивки за екстремно десничарскиот Национален собир на Марин Ле Пен, принудувајќи го Столтенберг да се заложи со Париз „да го одржи НАТО силно“.

Лидерот на екстремно десничарската холандска Партија на слободата, Герт Вилдерс, на кого Народната партија за слобода и демократија на Руте ги загуби изборите, претходно за Путин рече дека „му аплаудира како што му аплаудира на Трамп што е лидер, кој стои таму во име на Русија. и народот на Америка“.

Сè на сè, од една работа Рута не треба да се плаши - неговата нова работа нема да биде досадна, заклучува Политико.

Фото: Принтскрин/Х

Можеби ќе ве интересира

ВЕЧЕРВА ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ПАРИЗ - АВТОМОБИЛ ВЛЕТАЛ ВО КАФУЛЕ: Еден загинат, шестмина повредени

ВЕЧЕРВА ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ПАРИЗ - АВТОМОБИЛ ВЛЕТАЛ ВО КАФУЛЕ: Еден загинат, шестмина повредени

АКО НЕКОЈ ОД ЛЕКАРИТЕ ДОЈДЕ И МИ РЕЧЕ ДЕКА ИМАМ НЕКАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ: Бајден само така ќе се повлече од претседателската трка

АКО НЕКОЈ ОД ЛЕКАРИТЕ ДОЈДЕ И МИ РЕЧЕ ДЕКА ИМАМ НЕКАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ: Бајден само така ќе се повлече од претседателската трка

ФОН ДЕР ЛАЈЕН КРИЕЛА ДОГОВОРИ ЗА НАБАВКА НА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Кандидатурата за втор мандат доби „директен удар“

ФОН ДЕР ЛАЈЕН КРИЕЛА ДОГОВОРИ ЗА НАБАВКА НА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Кандидатурата за втор мандат доби „директен удар“

(ВИДЕО) ГОРЕШЕ ШОПИНГ ЦЕТАР ВО КИНА, ЗАГИНАА ШЕСТ ЛУЃЕ: Многумина останаа заробени

(ВИДЕО) ГОРЕШЕ ШОПИНГ ЦЕТАР ВО КИНА, ЗАГИНАА ШЕСТ ЛУЃЕ: Многумина останаа заробени

СНАЈПЕРИСТИ АНАЛИЗИРАА ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОТ НА ТРАМП: По четитри дена од инцидентот Тајната служба е под лупа, истрагата трае

СНАЈПЕРИСТИ АНАЛИЗИРАА ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОТ НА ТРАМП: По четитри дена од инцидентот Тајната служба е под лупа, истрагата трае

И ИКЕА ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД: Ако сте го купиле, не го користете, може да предизвика пожар

И ИКЕА ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД: Ако сте го купиле, не го користете, може да предизвика пожар

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

МАСК СЕПАК НЕМА ДА ДАДЕ 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: Експресно ги демантираше наводите

МАСК СЕПАК НЕМА ДА ДАДЕ 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: Експресно ги демантираше наводите