20 Јули, 2024
0.1657

(ВИДЕО) ГО ОСТАВИЛ УДОБНИОТ ЖИВОТ ВО СЕМЕЈНАТА КУЌА: Германски тинејџер две години живее во возови

Објавено во: Свет 13 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Тинејџер го напуштил домот и веќе две години живее во возови. 

Ласе Столај го оставил удобниот живот во семејната куќа. Тој од август 2022 година постојано патува и живее во возовите, пишува „РТЛ тудеј“. Патувањето го почнал од мало гратче во Германија на далечниот север, а досега поминал  650.000 километри. Тоа е еднакво на обиколување на Земјата повеќе од 15 пати. Ласе досега поминал повеќе од 6.700 часа во возовите.

„Можноста секој ден да одлучам каде сакам да одам е едноставно одлична – тоа е слобода. Ми се допаѓа што можам само да гледам низ прозорецот додека патувам и да гледам како пејзажот брзо поминува… и тоа што можам да го истражувам секое место во Германија“, додал Ласе.
Тој патува само со ранец. Најголемиот трошок од 5.888 евра бил билетот за прва класа на германските железници, a истиот го добил со попуст. 

По завршувањето на средното училиште, тинејџерот гледал документарен филм за човек кој живеел во возови. Потоа успеал да го реализира истото. Родителите прво биле против, а потоа го поддржале. 

фото Инстаграм


Можеби ќе ве интересира

Остра реакција на Борел на одлуката на израелскиот парламент: Нема да ги признаеме промените на границите од 1967 година

Остра реакција на Борел на одлуката на израелскиот парламент: Нема да ги признаеме промените на границите од 1967 година

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

МНОГУМИНА ПРАШУВААТ ЗОШТО МЕЛАНИЈА НЕ ОДРЖА ГОВОР - на републиканската конвенција прекршена децениската традиција

МНОГУМИНА ПРАШУВААТ ЗОШТО МЕЛАНИЈА НЕ ОДРЖА ГОВОР - на републиканската конвенција прекршена децениската традиција

НАЈДОА РЕШЕНИЕ И ЗА ОВОЈ ПРОБЛЕМ: На аеродромот во Делхи се користат табли, падот на технологијата не смее да ги закочи

НАЈДОА РЕШЕНИЕ И ЗА ОВОЈ ПРОБЛЕМ: На аеродромот во Делхи се користат табли, падот на технологијата не смее да ги закочи

ОВА Е ВИНОВНИКОТ ЗА ГЛОБАЛНИОТ ПАД НА КОМПЈУТЕРСКИОТ СИСТЕМ: Сам се јави, а еве што вели

ОВА Е ВИНОВНИКОТ ЗА ГЛОБАЛНИОТ ПАД НА КОМПЈУТЕРСКИОТ СИСТЕМ: Сам се јави, а еве што вели

„ЌЕ ОСТАНЕ ИЛИ ЌЕ СЕ ОТКАЖЕ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ТРКА“: Кандидатурата на Бајден пред голем тест

„ЌЕ ОСТАНЕ ИЛИ ЌЕ СЕ ОТКАЖЕ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ТРКА“: Кандидатурата на Бајден пред голем тест

И ТРАМП И ФИЦО БЕА НАПАДНАТИ ЗАТОА ШТО СЕ ПРОТИВАТ НА ВОЈНАТА: Орбан за атентатите на американскиот претседател и словачкиот премиер

И ТРАМП И ФИЦО БЕА НАПАДНАТИ ЗАТОА ШТО СЕ ПРОТИВАТ НА ВОЈНАТА: Орбан за атентатите на американскиот претседател и словачкиот премиер

ДЕНОТ-Д ЗА ФОН ДЕР ЛАЈЕН: Го објави големиот план за Европа и го нападна Орбан

ДЕНОТ-Д ЗА ФОН ДЕР ЛАЈЕН: Го објави големиот план за Европа и го нападна Орбан

(ВИДЕО И ФОТО) КОЈА Е ЛАРА ТРАМП? Новата моќна фигура на републиканците

(ВИДЕО И ФОТО) КОЈА Е ЛАРА ТРАМП? Новата моќна фигура на републиканците