12 Ноември, 2019
0.0355

Возете се заедно за да заштедите и да го намалите загадувањето

Објавено во: Македонија 19 Септември, 2016

Град Скопје се приклучува на глобалната иницијатива „Сподели возило“ како дел од активностите за одбележување на Европската недела на мобилност под мотото „Сподели превоз, заштеди пари, зачувај ја средината“.

Идејата е да се сподели превоз со колегата, соседот, соученикот бидејќи во Скопје има премногу автомобили на улиците, а најчесто возачите се сами. Тоа може да се промени ако им дадете превоз на вашите соседи или лица со кои делите заедничка дестинација.

 „Проектот ’Сподели возило‘ е начин за транспорт од една до друга локација преку споделување на нашето возило со нашиот сосед, колега, со луѓето од истата населба, односно, организирано заедничко патување во иста насока и време. Со овој проект сите може да дадеме придонес за заштита на животната средина, намалување на загадувањето и сообраќајниот метеж во нашиот град“, рече градоначалникот Коце Трајановски. 

Ваквата сообраќајна култура подолго време се развива во европските земји, а одлични резултати може да даде и во Скопје, сметаат градските власти. 


Можеби ќе ве интересира

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ СО МИЛЧО МАНЧЕВСКИ: Убаво ми е во моја кожа и со никого не би се менувал

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ СО МИЛЧО МАНЧЕВСКИ: Убаво ми е во моја кожа и со никого не би се менувал

Полковник Јанковиќ: Како членка на НАТО никогаш повеќе нема да се донесе одлука без вас

Полковник Јанковиќ: Како членка на НАТО никогаш повеќе нема да се донесе одлука без вас

Пендаровски денеска на средба со Макрон и прв вистински претседателски испит

Пендаровски денеска на средба со Макрон и прв вистински претседателски испит

(ФОТО) Емануел Макрон го пречека Пендаровски

(ФОТО) Емануел Макрон го пречека Пендаровски

„ЦРНА ТРОЈКА“: Многу високо аерозагадување во три града

„ЦРНА ТРОЈКА“: Многу високо аерозагадување во три града

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пендаровски замина на средба со Макрон, се покачуваат платите во здравството

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пендаровски замина на средба со Макрон, се покачуваат платите во здравството

ОТВОРЕН И ИСКРЕН ДО СРЖ И СЕ ЗА „ВРБА“: Ексклузивно интервју со Милчо Манчевски

ОТВОРЕН И ИСКРЕН ДО СРЖ И СЕ ЗА „ВРБА“: Ексклузивно интервју со Милчо Манчевски

СЕ ШВЕРЦУВА ДУРИ И АРОМА ЗА НАРГИЛЕ - Царината заплени разни стоки

СЕ ШВЕРЦУВА ДУРИ И АРОМА ЗА НАРГИЛЕ - Царината заплени разни стоки

Кочанскиот загадувач доби клуч на врата од 30 дена

Кочанскиот загадувач доби клуч на врата од 30 дена