20 Јули, 2024
0.0258

ЗАЕМИ ОД ЕМИРАТИТЕ: Србите ќе ги враќаат парите со повисоки камати

Објавено во: Свет 08 Јули, 2024

Добивај вести на Viber

Поскапуваат заемите од Емиратите, а Србите ќе враќаат две милијарди долари со повисоки камати.

Парите кои Србија ги позајмила од Емиратите преку два заеми, наместо оваа – ќе се враќаат за две години и со повисока камата. Наместо заемот од милијарда долари земен од Фондот за развој на Абу Даби во 2022 година да се врати во декември годинава, тоа ќе се направи дури во 2026 година, пишува Н1 Србија. Продолжувањето на рокот за отплата дополнително ќе ја чини Србија, бидејќи ќе плаќа камата по стапка од четири проценти, наместо првично договорените три проценти. Истото важи и за уште една милијарда долари, позајмени уште во 2014 година од Владата на Емиратите со стапка од два отсто, каде што исто така ќе се враќа заемот две години подоцна – во август 2026 година, со стапка од четири проценти.

Владата на 4 јули усвои два нацрт-закони поврзани со договор и договор за заем потпишан од Србија со Владата на Обединетите Арапски Емирати и Фондот за развој на Абу Даби.

Фото: Pexels

Можеби ќе ве интересира

„Би било тешко да се соработува со Трамп, но ние сме вредни работници“: Зеленски по разговорот со Трамп

„Би било тешко да се соработува со Трамп, но ние сме вредни работници“: Зеленски по разговорот со Трамп

Најмалку 11 лица загинаа - се урна мост, во тек е спасувачка операција (ВИДЕО)

Најмалку 11 лица загинаа - се урна мост, во тек е спасувачка операција (ВИДЕО)

ФБИ го објави извештајот за атентаторот на Трамп! Дали Америка ќе верува во ова?

ФБИ го објави извештајот за атентаторот на Трамп! Дали Америка ќе верува во ова?

Остра реакција на Борел на одлуката на израелскиот парламент: Нема да ги признаеме промените на границите од 1967 година

Остра реакција на Борел на одлуката на израелскиот парламент: Нема да ги признаеме промените на границите од 1967 година

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

МНОГУМИНА ПРАШУВААТ ЗОШТО МЕЛАНИЈА НЕ ОДРЖА ГОВОР - на републиканската конвенција прекршена децениската традиција

МНОГУМИНА ПРАШУВААТ ЗОШТО МЕЛАНИЈА НЕ ОДРЖА ГОВОР - на републиканската конвенција прекршена децениската традиција

НАЈДОА РЕШЕНИЕ И ЗА ОВОЈ ПРОБЛЕМ: На аеродромот во Делхи се користат табли, падот на технологијата не смее да ги закочи

НАЈДОА РЕШЕНИЕ И ЗА ОВОЈ ПРОБЛЕМ: На аеродромот во Делхи се користат табли, падот на технологијата не смее да ги закочи

ОВА Е ВИНОВНИКОТ ЗА ГЛОБАЛНИОТ ПАД НА КОМПЈУТЕРСКИОТ СИСТЕМ: Сам се јави, а еве што вели

ОВА Е ВИНОВНИКОТ ЗА ГЛОБАЛНИОТ ПАД НА КОМПЈУТЕРСКИОТ СИСТЕМ: Сам се јави, а еве што вели

„ЌЕ ОСТАНЕ ИЛИ ЌЕ СЕ ОТКАЖЕ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ТРКА“: Кандидатурата на Бајден пред голем тест

„ЌЕ ОСТАНЕ ИЛИ ЌЕ СЕ ОТКАЖЕ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ТРКА“: Кандидатурата на Бајден пред голем тест