13 Јули, 2024
0.0398

ЗЕЛЕНСКИ СЕ НАЛУТИ: „Зошто Лавров присуствува во ОН?“

Објавено во: Свет 19 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Претседателот на Украина ги праша ОН зошто на рускиот министер за надворешни работи му беше дозволено да присуствува на самитот во Њујорк и покрај инвазијата на Украина.

Володимир Зеленски при посетата на болницата во Њујорк, каде што се лекуваат украинските војници, рече дека светските претставници треба да сносат одговорност за таа одлука.

„За нас е многу важно нашите партнери да ги слушнат сите наши зборови и пораки, рече Зеленски.

Украинскиот претседател подоцна денеска ќе им се обрати на светските претставници на Генералното собрание на ОН, а утре на седницата на Советот за безбедност на ОН ќе зборува за војната во Украина.

Се очекува на таа седница свои забелешки да има Сергеј Лавров. Исто така, тоа ќе биде првпат од почетокот на руската инвазија на Украина Лавров и Зеленски да се сретнат „лице в лице“.

Кога Зеленски беше прашан дали ќе остане во просторијата за време на говорот на Лавров, тој рече: „Не знам како ќе биде, навистина“.


Можеби ќе ве интересира

ДОДЕКА СЕ ВО УКРАИНСКИОТ ВОЗДУШЕН ПРОСТОР: Полска размислува за соборување руски ракети над Украина

ДОДЕКА СЕ ВО УКРАИНСКИОТ ВОЗДУШЕН ПРОСТОР: Полска размислува за соборување руски ракети над Украина

„ЖОЛТ КАРТОН“ ЗА ОРБАН: EУ му реагира за посетите во Русија и Кина

„ЖОЛТ КАРТОН“ ЗА ОРБАН: EУ му реагира за посетите во Русија и Кина

(ВИДЕО) ОВА СЕ СЛУЧУВА ЕДНАШ ВО НЕКОЛКУ ГОДИНИ: Расцвета пустина во Чиле

(ВИДЕО) ОВА СЕ СЛУЧУВА ЕДНАШ ВО НЕКОЛКУ ГОДИНИ: Расцвета пустина во Чиле

(ВИДЕО) ИТАЛИЈА: Поплави, паднати дрвја и одрони блокираа повеќе провинции

(ВИДЕО) ИТАЛИЈА: Поплави, паднати дрвја и одрони блокираа повеќе провинции

Европската комисија ја обвини платформата на Маск дека ги мами корисниците: Дали е ова крајот за поранешниот Твитер?

Европската комисија ја обвини платформата на Маск дека ги мами корисниците: Дали е ова крајот за поранешниот Твитер?

(ВИДЕО) ШОЛЦ ГЛЕДА ЗБУНЕТО, А ПОТОА СЕ СМЕЕ: Како реагираа светскаите лидери на гафовите на Бајден

(ВИДЕО) ШОЛЦ ГЛЕДА ЗБУНЕТО, А ПОТОА СЕ СМЕЕ: Како реагираа светскаите лидери на гафовите на Бајден

(ВИДЕО) Погледнете ја реакцијата на Зеленски кога Бајден го најави како Путин

(ВИДЕО) Погледнете ја реакцијата на Зеленски кога Бајден го најави како Путин

ПРОТЕЧЕ ПЛАНОТ НА ТРАМП ЗА НАТО: Ако се оствари, ќе биде многу опасно за Европа

ПРОТЕЧЕ ПЛАНОТ НА ТРАМП ЗА НАТО: Ако се оствари, ќе биде многу опасно за Европа

ПАДНАА АКЦИИТЕ НА NOVO NORDISK: Кој е соперникот на Оземпик кој дава подобри резултати за губење на тежината?

ПАДНАА АКЦИИТЕ НА NOVO NORDISK: Кој е соперникот на Оземпик кој дава подобри резултати за губење на тежината?