20 Април, 2019
0.0332

Жидан: Му реков на Талат Џафери дека утре гласаме

Објавено во: Балкан 11 Февруари, 2019

Дејан Жидан, претседателот на словенечкиот Државни збор, денеска пред медиумите наведе дека посетата на претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери, е историски настан и дека утре во словенечкиот законодавен дом ќе се изгласа ратификацијата на Протоколот за прием на Македонија во НАТО.

„Уште утре ние веќе че го ратификуваме Протоколот меѓу НАТО и Република Северна Македонија. Тоа ќе биде и можност да бидеме сведоци на промена на името на земјата кај нас“, рече словенечкиот парламентарен спикер.

За време на официјалната посета, македонскиот гостин ќе оствари посебни средби при приемот денеска кај претседателот на Словенија, Борут Пахор, премиерот Марјан Шарец и министерот за надворешни работи Миро Церар. Парламентарната комисија ќе се состане во парламентот со заедничка делегација на парламентарните комисии за надворешна политика, работи на ЕУ, одбрана и група за пријателство.

Џафери рекол дека официјално може да се каже дека Преспанскиот договор е во сила влегува денес. Жидан го опиша Пристапниот протокол како важен и за Македонија и за поширокиот регион, бидејќи "овозможува понатамошно зголемување на безбедноста во регионот на Западен Балкан".

"Во Словенија, ние веруваме дека процесот, што на Македонија и на Грција, започна, ни дава надеж за поширокиот регион, каде што премногу борби каде што има премногу различни ставови", рече тој во врска со решавањето на спорот за името на Македонија.

Тој ги истакна традиционално добрите политички односи меѓу двете земји, како и економската трговија која се зголемува и се приближува до 300 милиони евра годишно, притоа признавајќи дека постојат можности за зајакнување. Тој ја разбира посетата на Џафери како дополнителна промоција на политичката и економската соработка меѓу двете земји. Во соработка со други области, тој потсети дека во Словенија, под истите услови како словенечките студенти, учествуваат и 800 македонски студенти.


Можеби ќе ве интересира

Вучиќ од „големиот митинг“: Србите најмногу војуваа од сите во 20 век

Вучиќ од „големиот митинг“: Србите најмногу војуваа од сите во 20 век

(ВИДЕО) „ПАДНАА“ МАФИЈАШИ: Разбиена „ало“ шемата за измама во Бугарија

(ВИДЕО) „ПАДНАА“ МАФИЈАШИ: Разбиена „ало“ шемата за измама во Бугарија

(ВИДЕО) Остров на Јадранот ќе стане нова луксузна оаза: Каде ќе никне град за 10 000 луѓе

(ВИДЕО) Остров на Јадранот ќе стане нова луксузна оаза: Каде ќе никне град за 10 000 луѓе

(ФОТО) Аца Лукас пееше на масовниот митинг на Вучиќ

(ФОТО) Аца Лукас пееше на масовниот митинг на Вучиќ

ВАЖНИ СРЕДБИ СО ДВАЈЦА СВЕТСКИ ЛИДЕРИ: По вечерашниот митинг Вучиќ заминува за Кина

ВАЖНИ СРЕДБИ СО ДВАЈЦА СВЕТСКИ ЛИДЕРИ: По вечерашниот митинг Вучиќ заминува за Кина

ЖЕЛБАТА ЌЕ И СЕ ИСПОЛНИ: Еве каде ќе почива Мира - вдовицата на Милошевиќ

ЖЕЛБАТА ЌЕ И СЕ ИСПОЛНИ: Еве каде ќе почива Мира - вдовицата на Милошевиќ

Отворен тендер: Соседите се вооружуваат-ќе искешираат 570 милиони долари

Отворен тендер: Соседите се вооружуваат-ќе искешираат 570 милиони долари

УДАР ЗА ЕРДОГАН: Потврдена победата на опозицијата во Истанбул

УДАР ЗА ЕРДОГАН: Потврдена победата на опозицијата во Истанбул

Древните храмови не се оштетени: Четворица во болница по удар на гром во Акропол

Древните храмови не се оштетени: Четворица во болница по удар на гром во Акропол