19 Февруари, 2019
0.2968
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

Жидан: Му реков на Талат Џафери дека утре гласаме

Објавено во: Балкан 11 Февруари, 2019

Дејан Жидан, претседателот на словенечкиот Државни збор, денеска пред медиумите наведе дека посетата на претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери, е историски настан и дека утре во словенечкиот законодавен дом ќе се изгласа ратификацијата на Протоколот за прием на Македонија во НАТО.

„Уште утре ние веќе че го ратификуваме Протоколот меѓу НАТО и Република Северна Македонија. Тоа ќе биде и можност да бидеме сведоци на промена на името на земјата кај нас“, рече словенечкиот парламентарен спикер.

За време на официјалната посета, македонскиот гостин ќе оствари посебни средби при приемот денеска кај претседателот на Словенија, Борут Пахор, премиерот Марјан Шарец и министерот за надворешни работи Миро Церар. Парламентарната комисија ќе се состане во парламентот со заедничка делегација на парламентарните комисии за надворешна политика, работи на ЕУ, одбрана и група за пријателство.

Џафери рекол дека официјално може да се каже дека Преспанскиот договор е во сила влегува денес. Жидан го опиша Пристапниот протокол како важен и за Македонија и за поширокиот регион, бидејќи "овозможува понатамошно зголемување на безбедноста во регионот на Западен Балкан".

"Во Словенија, ние веруваме дека процесот, што на Македонија и на Грција, започна, ни дава надеж за поширокиот регион, каде што премногу борби каде што има премногу различни ставови", рече тој во врска со решавањето на спорот за името на Македонија.

Тој ги истакна традиционално добрите политички односи меѓу двете земји, како и економската трговија која се зголемува и се приближува до 300 милиони евра годишно, притоа признавајќи дека постојат можности за зајакнување. Тој ја разбира посетата на Џафери како дополнителна промоција на политичката и економската соработка меѓу двете земји. Во соработка со други области, тој потсети дека во Словенија, под истите услови како словенечките студенти, учествуваат и 800 македонски студенти.


Можеби ќе ве интересира

Маж се разнесе со бомба во Србија

Маж се разнесе со бомба во Србија

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Словенците плаќаат ако им доведете работник