24 Септември, 2021
0.0262

КЛУЧ НА ВРАТА ОД 15 ДЕНА ЗА НЕЗАКОНСКО РАБОТЕЊЕ ВО НЕДЕЛА: Што предвидува новиот закон

Објавено во: Економија 11 Февруари, 2021

Оние газди кои ќе го прекршат законот и ќе работат во недела незаконски, ќе се соочат со клуч на врата од 15 дена.

Ова станув јасно од зборовите на министерката Јагода Шахпаска која во гостувањето на Телма кажа дека ќе следува 15 дневна забрана за оние сопственици кои на незаконски начин ќе работат во недела.

Драфт верзијата на законот кој е во завршна фаза опфаќа и санкции и прекршоци а една од нив е токму и 15 дневната забрана.

„Покрај санкциите за парична казна, и кога на една фирма, ќе и се забрани да работи 15 дена на некој начин ќе значи опомена да не се случи слично кршење на законот следен пат“, вели Шахпаска.

Од друга страна пак, за претставничката на ВМРО ДПМНЕ во дебатата на истата телевизија,  Благица Ласовска, измените кои се предвидуваат во Законот за работни односи се популистички.

КОЈ СЕ ЌЕ БИДЕ ИСКЛУЧОК: Неофицијално за овие дејности недела нема да биде неработен ден

*

НЕРАБОТНА НЕДЕЛА ДУРИ ОД ЕСЕН: Колкава ќе биде дневницата на тие што ќе работат?

*

Во недела некои трговски центри ќе работат, некои не

Можеби ќе ве интересира

КАКО МАЛАТА ОСТРОВСКА ЗЕМЈА СТАНА ДИГИТАЛЕН РАЈ: Амазон таму вложува милијарди, а ова е планот

КАКО МАЛАТА ОСТРОВСКА ЗЕМЈА СТАНА ДИГИТАЛЕН РАЈ: Амазон таму вложува милијарди, а ова е планот

Нов струен удар за компаниите? Снабдувачите откажуваат договори, цените на берзи надминаа 100 евра за мегавтачас!

Нов струен удар за компаниите? Снабдувачите откажуваат договори, цените на берзи надминаа 100 евра за мегавтачас!

КРАТЕЊЕ НА СМЕНИ, РАБОТНИЦИ НА ОДМОР, ПРЕКИН НА РАБОТА: Најголемите македонски извозници на удар на кризата со микрочипови

КРАТЕЊЕ НА СМЕНИ, РАБОТНИЦИ НА ОДМОР, ПРЕКИН НА РАБОТА: Најголемите македонски извозници на удар на кризата со микрочипови

Порасна вредноста на биткоинот

Порасна вредноста на биткоинот

ВО ФИЛИП МОРИС ОТВОРЕНИ 50 НОВИ РАБОТНИ МЕСТА - од Центарот во Скопје ќе се покриваат и четири други соседни земји

ВО ФИЛИП МОРИС ОТВОРЕНИ 50 НОВИ РАБОТНИ МЕСТА - од Центарот во Скопје ќе се покриваат и четири други соседни земји

Адора инженеринг за 9,3 милиони евра ја купи Топлификација: Топланите Исток и Запад одат кај градежната компанија

Адора инженеринг за 9,3 милиони евра ја купи Топлификација: Топланите Исток и Запад одат кај градежната компанија

Следната недела ќе се тестира електронската идентификација во јавните институции

Следната недела ќе се тестира електронската идентификација во јавните институции

РКЕ ПОЧНА ПОСТАПКИ ЗА ОДЗЕМАЊЕ НА ЛИЦЕНЦИТЕ НА МИСТ ЕНЕРЏИ и У ПОВЕР - не ги обезбедиле навреме и целосно количините на струја за кои имаат договори со потрошувачите

РКЕ ПОЧНА ПОСТАПКИ ЗА ОДЗЕМАЊЕ НА ЛИЦЕНЦИТЕ НА МИСТ ЕНЕРЏИ и У ПОВЕР - не ги обезбедиле навреме и целосно количините на струја за кои имаат договори со потрошувачите

ФАКТОР ДОЗНАВА: Пецовски на местото на Туџаров во „Реплек“, како по години ќе се преземе менаџирањето?

ФАКТОР ДОЗНАВА: Пецовски на местото на Туџаров во „Реплек“, како по години ќе се преземе менаџирањето?