21 Септември, 2023
0.0267

Ковачевски вели дека Мицкоски прифатил уставни измени, тој вели дека тоа е лага

Објавено во: Македонија 09 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Мицкоски кажа дека прифаќа уставни измени и тоа е за поздравување, вели премиерот Димитар Ковачевски. 

Вели дека продолжуваат со дијалогот со цел обединување на сите во широк општествен процес за остварување на стратешката цел – членство во ЕУ до 2030 година.  

„Овие состаноци доаѓаат по лидерската средба, имаме променет став на опозицијата, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ кажа дека за нив се прифатливи уставни измени кои претходно не беа прифатливи. Тоа е нов став од претходниот дека нема начин под кој би подржале уставни измени и тоа е за поздравување“, рече Ковачевски.

Тој повтори дека понудил половина министерства на СДСМ за ВМРО-ДПМНЕ да биде дел од Владата, а ДУИ прифатила да не биде дел од Владата.
Но, од ВМРО-ДПМНЕ демантираат. 

„СДСМ држи состаноци за да најде начин како да му каже на членството дека ја губат власта“, порача вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, од партиската трибина во Охрид.

Според Мицкоски, СДСМ панично шират лага дека тој прифатил уставни измени за да се сокријат двете важни работи од лидерската – дека Ковачевски многу брзо нема да биде премиер, а ДУИ по 20 години ќе оди во опозиција.

Македонија треба да ги внесе Бугарите во Уставот за да ги продолжи преговорите со Европската унија (ЕУ). 

Можеби ќе ве интересира

„ДЕЛ ГИ ДОНЕСОВ ВО ВМРО, ДЕЛ РАСТЕА ПОКРАЈ МЕНЕ“: Груевски гневен на Мицковски и на раководството на партијата

„ДЕЛ ГИ ДОНЕСОВ ВО ВМРО, ДЕЛ РАСТЕА ПОКРАЈ МЕНЕ“: Груевски гневен на Мицковски и на раководството на партијата

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа, балист, сега има улица у Скопје, изгласана у време на Шилегов

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа, балист, сега има улица у Скопје, изгласана у време на Шилегов

Задолжително познавање на бугарскиот јазик ќе биде нов услов за добивање бугарско државјанство

Задолжително познавање на бугарскиот јазик ќе биде нов услов за добивање бугарско државјанство

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА РАБОТНИЦИТЕ: Ќе се покачи минималната плата за десет отсто, еве ги деталите

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА РАБОТНИЦИТЕ: Ќе се покачи минималната плата за десет отсто, еве ги деталите

ПРЕГАЗЕН МАЛОЛЕТНИК ВЕЛОСИПЕДИСТ - Итно бил пренесен на скопските клиники „Мајка Тереза“

ПРЕГАЗЕН МАЛОЛЕТНИК ВЕЛОСИПЕДИСТ - Итно бил пренесен на скопските клиники „Мајка Тереза“

ДРИСЛА ТРЕБА ДА ПЛАТИ 120 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗАГАДУВАЊЕ НА МАРКОВА РЕКА - Еве што утврди Инспекторатот

ДРИСЛА ТРЕБА ДА ПЛАТИ 120 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗАГАДУВАЊЕ НА МАРКОВА РЕКА - Еве што утврди Инспекторатот

„ЦЕЦА И АЦА ЛУКАС ЌЕ ИМААТ ПОСЕБНА ПРОГРАМА ВО ТЕКОТ НА ПРЕТСТАВУВАЊЕ НА СКОПЈЕ КАКО ГРАД НА КУЛТУРАТА“: Најчевска за титулата

„ЦЕЦА И АЦА ЛУКАС ЌЕ ИМААТ ПОСЕБНА ПРОГРАМА ВО ТЕКОТ НА ПРЕТСТАВУВАЊЕ НА СКОПЈЕ КАКО ГРАД НА КУЛТУРАТА“: Најчевска за титулата

„АХМЕТИ ГО ЗАКОПА ГРУБИ“: А груби лажел дека ВМРО ги поддржувале измените на кривичен, Грчева за измените

„АХМЕТИ ГО ЗАКОПА ГРУБИ“: А груби лажел дека ВМРО ги поддржувале измените на кривичен, Грчева за измените

МАРЈАН ЃОРЧЕВ ГО КРИТИКУВА ГРУЕВСКИ: Зошто сака да ја разруши стабилноста на ВМРО-ДПМНЕ во време кога тоа е најкомпактно

МАРЈАН ЃОРЧЕВ ГО КРИТИКУВА ГРУЕВСКИ: Зошто сака да ја разруши стабилноста на ВМРО-ДПМНЕ во време кога тоа е најкомпактно