15 Април, 2024
0.0249

МАКРОН ЗА ИСПРАЌАЊЕТО ЗАПАДНИ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА: Секој збор што ќе го кажам на оваа тема е одмерен, обмислен и избалансиран

Објавено во: Свет 29 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Секој мој збор е обмислен, вели францускиот претседател Емануел Макрон за предлогот западни трупи да бидат испратени во Украина. 

Макрон денеска изјави дека неговиот став е размислуван и обмислен. 

„Секој збор што ќе го кажам на оваа тема е одмерен, обмислен и избалансиран“, кажа Макрон. 

Тој по меѓународниот состанок за поддршка на Украина во Париз што се одржа на 26 февруари, наведе дека во иднина не ја исклучува можноста за учество на европски трупи во војната во Украина. Тој кажа дека западните земји во моментов немаат консензус по тоа прашање.

Германија, САД и други земји се против, но естонската премиерка Каја Калас вели дека сите предлози се на маса. 

Калас изјави денеска дека лидерите мораaт да разговараат за сите опции зад затворени врати вклучувајќи ги и сите опции кои сè уште се на маса за да ѝ помогнат на Украина во својата егзистенцијална борба.

Можеби ќе ве интересира

МАКРОН, ШОЛЦ И КАМЕРОН СЕ ЗАГРИЖЕНИ: Го повикаа Израел да не ги ескалира односите со Иран

МАКРОН, ШОЛЦ И КАМЕРОН СЕ ЗАГРИЖЕНИ: Го повикаа Израел да не ги ескалира односите со Иран

ШТО ТОА ЗНАЕ ВУЧИЌ? „Се наѕираат огромни и темни облаци, доаѓа најтешкиот период од 1945 година“

ШТО ТОА ЗНАЕ ВУЧИЌ? „Се наѕираат огромни и темни облаци, доаѓа најтешкиот период од 1945 година“

СВЕШТЕНИК ИЗБОДЕН СРЕДЕ СЛУЖБА ВО УШТЕ ЕДНО КРВОПРОЛЕВАЊЕ ВО СИДНЕЈ: Маж облечен во црно нападна луѓе во црква, драма се емитува ВО ЖИВО (ВИДЕО)

СВЕШТЕНИК ИЗБОДЕН СРЕДЕ СЛУЖБА ВО УШТЕ ЕДНО КРВОПРОЛЕВАЊЕ ВО СИДНЕЈ: Маж облечен во црно нападна луѓе во црква, драма се емитува ВО ЖИВО (ВИДЕО)

„Најсиромашните земји стануваат уште посиромашни“: Светска банка алармира - нема развој, државите не можат да ги вратат кредитите

„Најсиромашните земји стануваат уште посиромашни“: Светска банка алармира - нема развој, државите не можат да ги вратат кредитите

ЖИТЕЛИТЕ НА НЕКОИ ЗЕМЈИ МОЖАТ ДА ПАТУВААТ „ПОСЛОБОДНО“ ОД ДРУГИТЕ: Еве кој има најмоќни пасоши во ЕУ

ЖИТЕЛИТЕ НА НЕКОИ ЗЕМЈИ МОЖАТ ДА ПАТУВААТ „ПОСЛОБОДНО“ ОД ДРУГИТЕ: Еве кој има најмоќни пасоши во ЕУ

Судењето на Доналд Трамп: Поранешниот претседател и аферата со порно актерката Сторми Даниелс - колку се силни адутите на обвинителот

Судењето на Доналд Трамп: Поранешниот претседател и аферата со порно актерката Сторми Даниелс - колку се силни адутите на обвинителот

ПРИСТИГНА ПРВАТА ЖАЛБА НА РАБОТНИК ОД БАЛКАНОТ ВО ГЕРМАНИЈА: Му биле прекршени правата, еве за што станува збор

ПРИСТИГНА ПРВАТА ЖАЛБА НА РАБОТНИК ОД БАЛКАНОТ ВО ГЕРМАНИЈА: Му биле прекршени правата, еве за што станува збор

ЦЕНИТЕ НА НАФТАТА ВЕЌЕ СЕ ЗГОЛЕМИЈА КАКО РЕЗУЛТАТ НА ИРАНСКИОТ НАПАД: Се очекува цените дополнително да рипнат

ЦЕНИТЕ НА НАФТАТА ВЕЌЕ СЕ ЗГОЛЕМИЈА КАКО РЕЗУЛТАТ НА ИРАНСКИОТ НАПАД: Се очекува цените дополнително да рипнат

„ГЛАВНА ЗАКАНА ЗА МИРОТ“: во Советот за безбеднот на ОН Иран и Израел меѓусебно се обвинуваат - „сега треба да се симнат ракавиците“

„ГЛАВНА ЗАКАНА ЗА МИРОТ“: во Советот за безбеднот на ОН Иран и Израел меѓусебно се обвинуваат - „сега треба да се симнат ракавиците“